Bandwidth Nedir? Trafik Alanı Nedir?
0 (212) 212 10 34

Blog

Bandwidth Nedir? Trafik Alanı Nedir?

Bandwidth Nedir? Trafik Alanı Nedir? 

Bu yazımızda, eticaret sektöründe Bandwidth (trafik alanı) kelimesinin ne anlama geldiğini ve nasıl hesaplandığını anlatmaya çalışacağız.

Bir sitenin harcamış olduğu veri miktarına yazılım sektöründe genellikle bandwidth kullanımı veya trafik alanı adı verilmektedir. Bandwidth diğer adı ile trafik alanı genellikle sadece ziyaretçilerin sitenizi ziyareti sırasında harcadığı veri olarak ifade edilir. Ancak bu eksik bir bilgidir. Bandwitdth hesaplaması yapılırken, sitenizdeki ziyaretçilerin kullanmış olduğu verilerin toplamı ile sitenizin entegrasyon ve diğer işlemlerinin yerine getirilmesi için kullandığı verilerin toplamı dikkate alınmalıdır.

E-ticaret Sitelerinde Bandwidth Nasıl Hesaplanır?

Bir eticaret sitesini ziyaret eden kullanıcı, genellikle sitenizin ana sayfasından başlamak üzere, eğer sitenizdeki ürünleri beğenirse sitenizde dolaşmaya başlayacaktır. Bu dolaşım sırasında, ziyaretçinin her bir yeni sayfaya geçişinde bandwidth alanınızdan harcama yapmış olacaktır. Bir eticaret sitesinin ana sayfasında genellikle birkaç tane slider (açılıştaki büyük kayan görseller), 6-7 tane banner ve çok sayıda en çok satanlar, yeni ürünler, kampanyalı ürünler gibi ürün görselleri bulunmaktadır. Online satış mağazanızın ana sayfasını ziyaret eden kullanıcı ortalama 400’ar KB büyüklüğünde 3 slider, 250’şer KB büyüklüğünde 6 banner ve 150’şer KB büyüklüğünde 40 civarında ürün görseli görecektir.  Söz konusu rakamlar önerilen optimum KB’lardır. Bu rakamların üzerindeki büyüklüklere sahip görsellerin sitede yer alması durumunda, bandwidth alanının kullanımının artması ile birlikte sitenizin açılış hızı ciddi bir şekilde düşebilmektedir.

Yukarıdaki büyüklüklere sahip görsellerin siteye eklenmesi durumunda ana sayfanın açılması durumunda harcanacak trafik alanı aşağıdaki gibi olacaktır;

3 adet slider; 1.200 KB trafik alanı kullanımı

6 adet banner; 1.500 KB trafik alanı kullanımı

40 adet ürün; 40×150 KB= 6.000 KB trafik alanı kullanımı

Ana sayfa toplam trafik alanı kullanımı=  8.700 KB

Diğer eklentilerin harcadığı bandwidth alanı yaklaşık 1.000 KB civarıdır. Bu durumda bir ziyaretçinin ana sayfanızı ziyaret etmesi durumunda yaklaşık 9.700 KB bandwidht alanı kullandığını söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık 9.5 MB’lık bir kullanım demektedir. İlgili ziyaretçinin ürünlerinizi beğenmesi durumunda diğer sayfaları ziyaret ettiğini ve sitenizde yaklaşık 10 sayfa dolaştığını düşünürsek ve diğer sayfaların ürün sayfası olduğunu öngörürsek, (her bir ürün sayfasında ortalama 25 adet ürün fotoğrafı bulunmaktadır) her bir sayfa için 25×150 KB= 3.750 KB, (yaklaşık 3.5 MB) trafik alanı harcamış olacaktır. Ana sayfa trafik alanı kullanımı ile birlikte hesaplandığında, verimli bir ziyaretçinin kullanmış olduğu toplam trafik alanın 14 MB civarında olduğunu söyleyebiliriz. Eticaret sitenizde yaklaşık 10 sayfa dolaşan bir ziyaretçinin bu konuda kesin bir istatistik olmamakla birlikte ürün alma olasılığının oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

E-ticaret paketlerimizde sunmuş olduğumuz yıllık 6.000 GB’lık trafik alanı kullanımının MB cinsinden karşılığı 6.144.000’dir. Bu rakamın 14 MB’a bölünmesi durumunda yaklaşık 440.000 kişinin eticaret sitenizi 1 yıl içerisinde ziyaret edebileceği anlamına gelmektedir. Günlük ziyaretçi adedi ise yaklaşık olarak 1.200 kişi kadar yapmaktadır.

Yaklaşık olarak hesaplanmış bandwidth kullanım alanı ve ziyaretçi sayısı, e-ticaret paketlerimizde sunmuş olduğumuz trafik alanın ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Sitenize gelen ziyaretçilerin %10’unun alışveriş yaptığı ve bu ziyaretçilerin ortalama sepet harcamalarının 100 TL civarında olduğu düşünüldüğünde, günlük 120 kişinin 100’er TL’lik alışveriş tutarının toplamının 12.000 TL yapacağını söyleyebiliriz. Bu durumda aylık ciro yaklaşık olarak 360.000 TL ve yıllık ciro ise 4.320.000 TL olacaktır. Ciro rakamlarının hesaplanması ile 1.200 kişi gibi bir ziyaretçi sayısının bir eticaret sitesi için çok yüksek bir ziyaretçi sayısı ve ciro anlamına geldiği görülmektedir. Sitenizde ziyaretçi sayınız bu sayıdan daha fazla olursa, ilave bandwidth alanı satın alabilirsiniz.

Ziyaretçi Dışında Bandwidth Kullanımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üzere, bandwidth alanı kullanımı sadece eticaret sitenizin ziyaretçi sayısı ile ölçülmemektedir. Eğer eticaret siteniz, pazaryerlerine (n11, gittigidiyor, hepsiburada, amazon vs.), muhasebe programlarına veya kargo firmalarına API, XML vb. yollar ile entegre ise  ilgili pazar yerleri, muhasebe programları vs. ile eticaret siteniz arasındaki veri alışverişi de satın almış olduğunuz bandwidth alanı içerisinden kullanılmaktadır. Bu nedenle, ihtiyacınız olan bandwidth alanını belirlerken, entegrasyon hizmetlerinin kullanacağı veri miktarının da dikkate alınması gerekmektedir.

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    WhatsApp iletişim için yazılım danışmanımızın adına tıklayarak iletişimi başlatabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?