Neden Opencart ile C2C pazaryeri yazılımı geliştirdik?
0 (212) 212 10 34

Neden Opencart ile C2C Pazaryeri Yazılımı Geliştirdik?

C2C Pazaryeri Yazılımı Geliştirirken Neden Opencart’ı Tercih Ettik?

Firmamızla iletişim kuran müşterilerimizin zaman zaman geliştirmiş olduğumuz C2C pazaryeri yazılımının altyapısında neden opencart’ı tercih ettiğimizi sormaktadır. Bu soruları tüm detayları ile yanıtlamak için Neden Opencart ile C2C Pazaryeri Yazılımı Geliştirdik sorusunu tüm detayları ile paylaşmak istedik.

Öncelikle yıllar içerisinde yapmış olduğumuz geliştirmeler nedeniyle, hazırlamış olduğumuz yazılımda opencart’ın çekirdek kodlarının payının %20 civarına düştüğünü söyleyebiliriz. Opencart’ın default yapısı üzerinde hem performans artırıcı geliştirmeler, hem de ilave onlarca özellik geliştirilerek özgün bir yazılım haline getirildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kendi yazılımımızın ne kadar güçlü bir yazılım olduğunu müşterilerimize sunmadan önce kendimiz test etmek istedik. Bu nedenle, Dünya’da sayılır sitede bulunan ürün adedini (7.3 milyon adet) altyapımıza yükledik. Opencart’ın hız optimazasyonu için yaptığımız çalışmaların yanında pek çok ilave yazılım geliştirmeleri ve sunucu geliştirmeleri yaparak 4 ay gibi bir çalışma sonucunda istediğimiz performansı elde etmeyi başardık.

7.3 Milyon Ürün ve 5.000 Adet Ziyaretçi Testi

İzleyeceğiniz videodaki performansın sağlanabilmesi için 2 senior düzeydeki yazılımcı, 4 aylık yazılım ve sunucu geliştirmeleri sonrasında yazılım performansımızı en üst düzeye getirmeyi başarmışlardır. Bu büyüklükteki bir sitenin ortalama aylık sunucu maliyeti 10.000 TL civarındadır.  İlgili geliştirmelerin toplam yatırım maliyetinin 150.000 TL civarında olduğunu paylaşmak isteriz. Keyifli seyirler dileriz.  (Aylık ödenen yüksek sunucu maliyeti nedeniyle ilgili site, çalışmanın bitmesi sonrasında yayından kaldırılmıştır.)

İzlemiş olduğunuz videodaki çalışmamız, ağırlıklı olarak yüksek ürün adedi ile yazılımımızın performansını ölçmeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Daha yüksek ziyaretçi sayıları için sunucularımıza balanslama sunucuları ve CDN sunucuları dahil ederek ziyaretçi sayısı rahatlıkla artırılabilmektedir. Bununla birlikte ürün sayısı da ilave sunucular eklemek suretiyle rahatlıkla iki katına çıkarılabilmektedir.

Geliştirmiş olduğumuz yazılımın gücünü paylaştıktan sonra bu yazılımı geliştirmek için neden opencart altyapısını tercih ettiğimize tekrar dönelim.

1-Güvenlik

Opencart, tüm Dünya’da 17 yıldır en fazla kullanılan ve milyonlarca siparişe aracılık etmiş yazılımlardan biridir. Yüksek kullanım oranı nedeniyle, günümüze kadar binlerce kez hackerlar tarafından saldırıya uğraşmış ve bu saldırılar sonrasında gerekli önlemleri alınmış en güvenilir yazılımlardan biridir. Opencart’ın güvenlik sistemlerine bağlı kalarak firmamızın geliştirdiği yazılımın, birkaç yazılımcının bir araya gelerek kodladığı ve henüz yeterince saldırıya uğramamış, bu nedenle açıkları henüz bilinmeyen ve yine bu nedenle kapatılmayan özel bir yazılıma göre tartışmasız çok daha güvenlidir. Firmamızın aldığı güvenlik önlemleri ve özel yazılımların hacklenme ihtimalinin neden daha fazla olduğu ile ilgili yazımıza bu linkten ulaşabilirsiniz.

2- Yazılmış Olanı Neden Tekrar Yazalım?

Opencart, 17 yıldır tüm Dünya’daki binlerce yazılım mühendisinin ortaklaşa geliştirilmiş olduğu açık kaynak kodlu (geliştirmeye açık) bir yazılımdır. Bu nedenle Opencart, İngiliz, Amerikalı, Hindistanlı, Rus, Çinli, Bulgar ve daha pek çok ülkeden yazılımcının yıllar içerisinde bilgi birikimleri aktardığı ve en fazla özelliğe sahip yazılımlardan biridir.

Biz Softomi olarak yazılmış olanı tekrar yazmak yerine, yazılmış olanın performansını ve işlevini artırıcı geliştirmeler yapmak ve ilave özellikler geliştirmenin daha anlamlı ve verimli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, hem güvenlik anlamında en üst düzeyde, hem de pek çok özelliği geliştirilmiş olan bir yazılımı çekirdek yazılım olarak alarak, Türkiye’de bulunan girişimcilerin ihtiyaç ve gereksinimlerine göre yazılımımızı geliştirerek müşterilerimizin hizmetine sunmaktayız.

Sadece pazaryeri yazılımına konsantre olmamız nedeniyle ve yazılmış olanı tekrar yazmak yerine ilave özellikler geliştirmeye vaktimizi ayırmamız nedeniyle, Türkiye’deki C2C Pazaryeri altyapı sağlayıcılarına göre onlarca fazla ve pazaryeri yazılımının olmazsa olmazı diyebileceğimiz özellikler geliştirdik. Bu özellikleri https://www.softomi.com/c2c-e-ticaret/ sayfamızda, sadece Softomi’de bulunan özellikler başlığı altında inceleyebilirsiniz.

3- Softomi’nin yazılımının Opencart’tan farkı nedir?

Softomi, 2013 yılından beri opencart altyapısını geliştiren bir yazılım firmasıdır. Son 4 yıldır ise c2c pazaryeri yazılımını geliştirmektedir. Geliştirmiş olduğu C2C pazaryeri yazılımında opencart’ta bulunmayan, N11’den tek tıkla ürün yükleme, satıcıların yüklemek istedikleri farklı excel ve XML yapılarını convert etme, Trendyol’dan aktarılan ürünlerin renk/beden kombinasyonlu olarak yüklenebilmesi, Türkiye’deki tüm kargo firmaları ile C2C pazaryeri iş modeline uygun olarak yapılan entegrasyon, C2C iş modeline göre gelişmiş raporlama yazılımları, affiliate (ortaklık) programı, eş anlamlı seçeneklerin birleştirilmesi, paraşüt ile entegrasyon (hem komisyon faturası hem de site sahibinin satış faturası düşürülmektedir), IOS ve Android uygulamalar, C2C iş modeline göre para dağılımında kargo ödemesinin kimin yapacağına göre kargo ücretinin dağılımı, kategorilere göre excel ile toplu bir şeklide komisyon oranlarının belirlenmesi, yine taksit yapılıp yapılmayacak kategorilerin excelle toplu bir şeklide düzenlenebilmesi vb. pek çok özellik yıllar içerisinde müşterilerimizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda geliştirilmiş olup, bu özelliklerin hiç birisi opencart’tan satın alınabilecek bir modülü olmayıp, Softomi’nin uzman yazılım geliştirici ekibi tarafından geliştirilmiştir. Bununla birlikte son bir yılda C2C pazaryeri e-ihracat talepleri ile ilgili olarak yurtdışı kargo ve tahsilat kurumu entegrasyonları ile ilgili pek çok yazılım bu alana yönelik de pek çok yazılım geliştirmesi yapılmıştır.

Türkiye’nin en fazla özelliğe sahip C2C pazaryeri yazılımı incelemek için C2C demo talep formunu doldurabilir, sorularınız için yazılım danışmanlarımız ile hemen görüşebilirsiniz.

4-Rakiplerimizin Asılsız İddialarına Cevaplar

Zaman zaman bizi arayan yatırımcılar, C2C pazaryeri yazılımı konusunda hizmeti veren diğer yazılım firmaları ile de görüştüklerini ve bu yazılım firmalarının, firmamızın yazılımı hakkında iletmiş olduğu görüşlerini, kafalarındaki soru işaretlerini gidermek üzere tarafımıza yöneltmektelerdir. Yazılım süreçlerinin içerisinde yer yatırımcılar, rakiplerimizin karalama amacıyla kullandığı çarpıtma ifadeleri etik dışı bularak kendileriyle görüşme süreçlerini kestiklerini paylaşmaktadır. Ancak bazı yatırımcılar ise yazılım süreçlerine vakıf olmadığı için rakiplerimizin beyanatlarını tarafımızla paylaşarak bizlerin düşüncelerini almak istemektedir. Bu başlığı özellikle rakiplerimizin gerçeği bilmelerine rağmen, karalama amacıyla söylemiş olduğu gerçek dışı, asılsız iddialarını yanıtlamak üzere açmak istedik.

Okumak için göstermiş olduğunuz sabır için şimdiden teşekkür ederiz.

Rekabet En İyi Ürünler ile En Kötü İnsanların Ortaya Çıkmasını Sağlar…

                                                                                                                                         David Sarhoff

İddia: Opencart açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bu nedenle güvenli değildir ve kolaylıkla hacklenebilir.

Yanıt: Açık kaynak kodlu ifadesi, yazılımın geliştirmeye açık olduğu anlamına gelmektedir. Bir yazılım sunucuya kurulduğunda, dışarıdan hiç kimse bu yazılımın kodlarına erişemez. Açık kaynak kodlu ifadesi kesinlikle yazılımın dışa açık olduğu anlamına gelmemektedir. Eğer öyle olsaydı Dünya genelinde yüzbinlerce firma opencart altyapısı ile nasıl eticaret yapabilirdi? Bu noktada, güvenlik önlemleri  ile ilgili yazımınız linkini tekrar paylaşmak istiyoruz.

İddia: Opencart ücretsizdir. İsteyen herkes kurup kullanabilir.

Yanıt: Opencart kuruluş mantığı itibariyle, basic özellikleri ücretsiz olan ancak gelişmiş modülleri ücretli olan bir yazılımdır. Firmamız yıllar içerisinde, yüze yakın modül alarak geliştirip sistemlerine entegre etmiştir. Ancak bu modüller kapsamlı bir pazaryeri kurmak için yeterli olmamakla birlikte pazaryeri yazılımının ancak %20’sini oluşturmaktadır. Pazaryeri yazılımları, yüzlerce özelliğin bir bütün olarak stabil olarak çalışması gereken yazılımlardır ve kullanıcı deneyimleri sonucu geliştirilmesi ve ihtiyaç duyulan ilave özelliklerin yazılması gereken yazılımlardır. Asıl maliyeti oluşturan unsur da geliştirme süreçleridir. Sadece 7.3 milyon adet ürünlü site için yaptığımız geliştirme maliyeti 150.000 TL seviyesindedir. n11 api entegrasyonun geliştirme süresi  3 ay kadardır. Farklı formatlardaki excel ve xml yapılarını satıcıların mağazalarına daha kolay bir şekilde aktarabilmesi için hazırladığımız dönüştürücüler, yaklaşık 6-7 aylık bir zaman diliminde geliştirilebilmiştir. Bunun gibi pek çok sektörde başka hiçbir yazılım firmasında bulunmayan özellikler uzman yazılım ekibimiz tarafından geliştirilmiştir. Firmamızın geliştirdiği ve sektörde başka yazılım firmalarında bulunmayan özellikleri C2C Paketleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

İddia: Opencart yurtdışı kaynaklı bir yazılım. Opencart kapanırsa siteniz de kapanır.

Yanıt: Birinci maddede açık kaynak kodlu ifadesinin ne anlama geldiği açıklanmıştır. Bu iddia zaten birinci maddedeki iddia ile taban tabana zıt olduğu için kendi kendini çürütmektedir ancak rakiplerimiz tarafından maalesef kötü niyetle kullanıldığını duymaktayız. Opencart altyapısına sahip herhangi bir sitenin aktif olarak hayatına devam etmesinin, opencart.com sitesinin açık veya kapalı olması ile herhangi bir ilgisi bulunmaktadır.

İddia: Opencart altyapısına 10 bin ürün yükleyince sitenin performansı çok düşer. Satış yapılamaz.

Yanıt: Evet standart bir opencart için bu yaklaşım doğru olabilir. Ancak geliştirilmiş ve 7.3 milyon ürün yüklenmiş bir yazılım 🙂 bu iddiaların muhatabı olamaz.

Özetle; rakiplerimiz kendilerinin geliştiremediği onlarca farklı özelliği geliştirmemiz ve müşterilerimize çok daha uygun bir fiyata sunmamız sonrasında, yazılımımızın gelişim hızına yetişememiş ve düşen taleplerini artırmak için etik olmayan yöntemler kullanmaya başlamıştır.

Rakiplerimize, Google hesabımıza firmamızla hiç görüşmemiş kişilere tek yıldız verdirmek gibi 🙂 karalama çalışmaları ile uğraşmak yerine, yazılımlarını geliştirmeye konsantre olmalarını ve etik ilkeler çerçevesinde rekabet etmelerini tavsiye ediyoruz.

Zaman ayırarak bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz…

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    WhatsApp iletişim için yazılım danışmanımızın adına tıklayarak iletişimi başlatabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?