C2C Rehberi | C2C Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
0 (212) 212 10 34

Blog

C2C E-Ticaret Yazılımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

C2C

Bu yazımızda, e ticaret modelleri arasında yer alan ve son günlerde son derece popüler olan C2C hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Bu nedenle yazımıza C2C Rehberi adını verdik. Bu yazımızda C2C’nin ne anlama geldiğini, Softomi C2C yazılımının bazı özelliklerini ve site sahibinin yapması gereken önemli görev ve yükümlülükler hakkında bilgiler bulacaksınız.

C2C (Consumer to Consumer) kısaltmasının Türkçe karşılığı ” Tüketiciden Tüketiciye” demektir. Türkiye’de ve Dünya’da bilinen en büyük siteler C2C iş modelini kullanmaktadır. Bu modelde; kurumsal firmalar, şahıs firmaları veya herhangi bir vergi mükellefiyeti bulunmayan bireyler satıcı olabilir ve ürünlerini siteye yükleyebilirler. Bu iş modelindeki e ticaret sitelerine pazaryeri denilmektedir. amazon, ebay, aliexpress, n11, gittigidiyor, hepsiburada, yemeksepeti, letgo, sahibinden, dolap gibi sitelerin altyapıları C2C’dir.

C2C Pazaryeri yazılımı arayan bir kullanıcı, araştırmaya başlarken bu kelimeleri bilmediği için öncelikle N11 gibi site kurmak, gittigidiyor gibi site kurmak istiyorum gibi kelimelerle araştırma yapmaya başlar. Sonra bu ve benzeri sitelerin altyapılarının C2C yazılımı olduğunu öğrenir ve sonrasında “C2C”, “C2C e ticaret”, “C2C yazılımı”, “pazaryeri yazılımı” gibi anahtar kelimelerle arama yaparak C2C iş modeli konusundaki araştırmalarını sürdürür.

C2C Site Kurmanın Avantajları Nelerdir?

C2C pazaryeri siteleri tedarikçilerin mağaza açtığı eticaret modelleridir. Her bir tedarikçi sitenize başvuruda bulunarak mağaza açar ve kendi ürünlerini yükler. Bu nedenle, C2C site sahibinin stok maliyeti, stok bulundurma (depolama), stok devamlılığı, ürünün sevkiyatı, iadesi gibi işlemlerden kaynaklı maliyeti bulunmaz. Ticari bir yatırımın en büyük riski yüksek stoklu ürünü deponuza ödemesini yaparak almak ve satamamaktır. Pazaryeri iş modeli bu anlamda yatırımcısına çok önemli bir avantaj sağlar.

Site Sahibinin Görev ve Sorumlulukları

Bu iş modelinde, C2C site sahibinin 3 önemli görev ve sorumluluğu bulunmaktadır;

1- Sitede doğru tedarikçilerin mağaza açmasını sağlamak,

C2C iş modelinin başarılı olabilmesi için ürün kalitesi iyi olan ve uygun fiyata ürün satabilecek tedarikçilerin tespit edilmesi, bu tedarikçiler ile görüşülerek siteye ürün yüklemelerinin sağlanması çok önemlidir. Bir pazaryeri platformunun açıldığı ilk günlerde genellikle büyük tedarikçiler siteye ürün yüklemek istemezler. Çünkü sitede henüz yeterince ziyaretçi yoktur ve ürün yüklemek bazı altyapılarda meşakkatli bir süreç olabilmektedir. Müşterilerimizin, sitenin açıldığı ilk aylardaki zorluğu hızlı ve kolayca atlatabilmesi için yazılımımız içerisinde tam da bu ihtiyacı karşılayacak bir özellik geliştirdik. Eğer görüştüğünüz tedarikçi, halihazırda Türkiye’nin önde gelen pazaryeri platformlarından birinde (n11, gittgidiyor veya hepsiburada) ürünlerini satıyorsa, bu siteler içerisinde yer alan mağazasına bağlanarak ürünlerini sizin pazaryerinize tek tıkla aktarabilmektedir. Böylece, ürün yükleme zahmetiyle uğraşmak istemeyen tedarikçi için ürünlerini sitenize yüklemek, artık birkaç dakikalık kolay bir işlem haline gelmektedir. Geliştirmiş olduğumuz “Toplu Ürün Yükleme Sihirbazı” ile tedarikçiler aynı zamanda, kendi sitelerinde yer alan ürünleri excel veya XML formatında hazırlayarak da sizin sitenize kolaylıkla yükleyebilirler.

Altyapı özellikleri itibariyle tedarikçilerin mağaza açmalarını cazip hale getirecek tüm özellikler Softomi C2C yazılımı içerisinde geliştirilmiş olup, doğru bir tanıtım ve pazarlama çalışması ile pek çok tedarikçiyi kısa sürede sitenize üye yapabilir ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

2- Satışların başlaması ile mağazalar ve tüketiciler arasındaki ilişkileri disipline etmek,

Sitenize “doğru” tedarikçilerin ürün yüklemesi sonrasında ürünlerin satış süreçlerinde kargo hizmetleri, doğru ürün gönderimi, müşterilerin beklentilerini dinleyip anlamak ve gerekli düzenlemeleri sağlamak gibi C2C e ticaret site sahibinin çok önemli bir sorumluluğu bulunmaktadır. Aynı zamanda mağazaların satmış olduğu ürünlerin bedellerinin hesaplarına hızlı bir şekilde geçmesinin sağlanması için GeT (Güvenli E-Ticaret veya Sıfır Risk Sistemi olarak adlandırılır) sistemini aktif olarak takip etmek ve ürününü teslim aldıktan sonra tüketicilerin biran önce GeT butonuna basarak ilgili tutarın satıcı hesabına ödenmesinin yapılması gerekmektedir. Hazırlamış olduğumuz C2C yazılımında GeT sistemi, 14 günlük iade süreçleri, İyzico tahsilat/ödeme kurumu ile entegrasyon tam bir şekilde sağlanmış olup, ödeme yapılabilir duruma gelen siparişler site sahibince kolayca yönetilebilir ve tek tuşla para site sahibi ve satıcı arasında belirlenen komisyon oranına göre paylaştırılır. Site sahibinin ayrıca komisyon tutarları için hesaplama yapmasına, parayı manuel olarak satıcı hesabına göndermesine gerek yoktur. Yine yazılımımız içerisinde yer alan Sürat Kargo entegrasyonu ile tüm satıcılarınız Türkiye’nin her yerinden ürünlerini uygun fiyatlarla Sürat Kargo şubelerine teslim edebilirler. Softomi C2C yazılımını kullanan tüm müşterilerimiz Sürat Kargo’nun firmamızın müşterilerine sunmuş olduğu avantajlı fiyatlardan yararlanabilirler. Satıcılar ise bu anlaşmanın dışında olarak değerlendirilmektedir. Anlaşmalı kargo fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

C2c full site özelliklerini ve fiyatlarını incelemek için ise C2C paketleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- Sitenin reklam ve tanıtım faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürmek,

Site sahibinin diğer bir görevi ise sitenizin hızlı olmasa bile belirli bir büyüme oranı içerisinde sağlıklı bir büyüme performansını yakalamasını sağlamaktadır. Hızlı büyümek her zaman olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Hızlı büyümeye bağlı olarak yeterli donanıma sahip personel bulundurulamaması durumunda çok sayıda müşteri şikayeti alabilir ve bu da önümüzdeki aylardaki büyümenizi son derece olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu nedenle sitenin büyüme hızı, mutlaka yönetilebilir bir seviyede tutulmalı ve yeterli personel ve diğer kaynaklar organize edildikten sonra gerekli olan büyüme gerçekleştirilmelidir.

Doğru ve sağlıklı büyüme için işini iyi bilen sosyal medya ve reklam uzmanları ile çalışmalısınız. Uzun vadede organik aramalarda yukarılarda çıkmak için ise iyi bir SEO uzmanı ile çalışmalısınız. Sitenizde tedarikçilerin mağaza açması ve satışa başlanması süreçlerinde öncelikle reklam çalışmalarına ağırlık vermenizi, sonrasındaki süreçlerde ise SEO çalışmalarını zaman içerisinde artırmanızı önermekteyiz. Sitenizin açıldığı ilk günlerde henüz Google ve diğer arama motorları sitenizi çok fazla tanımıyorken agresif bir SEO çalışması, sitenize fayda sağlayacağına büyük zararlar verebilir.

C2C, zamanla büyümesi gereken ve büyüme hızı katlanarak artan bir iş modelidir. Sitenize yeni tedarikçiler üye oldukça ve satışlar artıkça, elde edilen komisyon gelirinin artması ile birlikte yeni gelir kalemleri ortaya çıkmaktadır. Sitenizdeki rekabetin artması ile mağazalar kendi ürünlerinin yapılan aramalarda üst sıralarda yer alması için reklam paketi satın alırlar ve site sahibinin gelirine komisyon gelirinin yanında reklam geliri de eklenir. Bir diğer gelir kalemi ise üyelik paketleridir. Sitenizde ürün yüklemek mağazalara süre ve/veya adet bazlı ürün listeleme paketleri satarak yeni bir gelir kalemi ekleyebilirsiniz. Projenizin ihtiyaç ve büyümesine paralel olarak kullanmış olduğunuz yazılımın özellikleri ve fiyatları da değişecektir. C2c e ticaret fiyatları ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için C2C paketleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

C2C hakkında daha detaylı bilgi için 0212 212 10 34 numaralı telefondan yazılım danışmanlarımıza hemen ulaşabilirsiniz. 

Yazılımımızın özelliklerini incelemek için C2C demo talebinde bulunabilirsiniz.

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    WhatsApp iletişim için yazılım danışmanımızın adına tıklayarak iletişimi başlatabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?