Softomi E-Ticaret Sitesi Ortaklık Affiliate Marketing Programı Yazılımı
0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Sitesi Ortaklık Affiliate Marketing Programı Yazılımı

Affiliate Marketing (Ortaklık Programı) Nedir?

Bir e-ticaret sitesinin gelir yöntemlerinden birisi de affiliate marketing (ortaklık programı)’dır. Peki affiliate marketing nedir? Gelir ortaklığı modeli de denen bu sistem eticaret siteleri için nasıl uygulanır?

Günümüzde pek çok takipçisi bulunan youtuberlar ve instagram fenomenleri bulunmaktadır. Affiliate marketing özetle, bu fenomenlerin kendi yayın kanallarında, sitenizin linkini (kendileri için özel olarak yaratılan) bulundurması ve ziyaretçilerin sitenizi bu linke tıklayarak gelmesi suretiyle başlatılır. Bu linke tıklayarak sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizden ürün alması durumunda, elde edilen satış tutarı üzerinden belirlenen bir oranda, ziyaretçiyi siteye yönlendiren ortak gelir elde eder. Bu nedenle bu sisteme gelir ortaklığı modeli de denir.

Yönlendirme işlemi sitenin domain adresine yapılabileceği gibi ürün bazlı da yapılabilir. Softomi affiliate sisteminde yapılan tüm işlemlerin takip edildiği ve raporlandığı gelişmiş bir panel bulunmaktadır. Site yöneticisi ile birlikte her bir ortak tüm işlemlerini panelleri üzerinden rahatlıkla takip edebilirler.

Softomi Affiliate Ortaklık Programı Özellikleri Nelerdir?

Softomi affiliate ortaklık (affiliate marketing) yazılımının özelliklerini aşağıdaki gibi bir örnek üzerinden anlatmaya çalışalım.

Örneğin benim sitenize ortak olduğumu ve sitenize girerek ürün bazlı bir link yarattığımı düşünelim.. abc.com/serdar.. tracking numarası—ürün adında bir link oluşacaktır.

Bu linki paylaştığım kişi tıkladığında siste şu işlemleri algılamaktadır;

 • Link paylaşılan kişi bu ürünü aldığında komisyon hesaplanır ve sizin onayınız sonrasında partnere yansır.
 • Kişi bu ürünü almayıp sistemden başka bir ürün alırsa, sistem yine kişiyi tanır ve ilgili komisyon tutarını sizin onayınızla partnerin hesabına yansıtır.
 • Kişi linki iletilmiş olan ürün artı başka bir ürün satın alırsa, sistem her iki ürün tutarı üzerinden komisyon hesaplayarak, yine sizin onayınız sonrasında partnerin hesabına yansıtır.
 • Kişi kullanmış olduğu bilgisayar veya mobil cihaz üzerinden abc.com sayfasından çıksa bile ve oturumu sonlandırsa bile, bir sonraki girişinde kendisine gönderilen linke tıklayarak siteye gelmese bile (direkt Google dan arayarak bulsa veya abc.com yazarak girse bile), üye bilgileri ile oturumu tekrar açtığında, sistem bu kişinin benim (serdar) referansımla geldiğini hafızasında tutarak bu kişinin yaptığı alışverişi partner hesabına yine sizin onayınızla yansıtır.
 • İlgili kişi bilgisayar veya kullandığı mobil cihazın hafızasını temizlemediği sürece sistem o kişiyi tanımaya devam etmektedir ve yaptığı alışverişleri partnerin hesabına yine sizin onayınız sonrasında yansıtmaktadır.
 • Müşterinin işlem yaptığı bilgisayardan başka bir kullanıcı kendi kullanıcı kodu ile giriş yapıp alışveriş yapması durumunda, bu alışveriş yine ilgili partnere komisyon olarak sizin onayınız sonrasında yansır. Sistem cihaz bazlı cache tuttuğu için ve benim müşterim kendi tanıdığına beni refere etiği için sistemin bu mantıkla 3.kişinin alışverişinin de bana komisyon olarak yansıtması mantıklıdır diyebiliriz.
 • Alışverişi yapan 3.kişi eğer bir sonraki alışverişini başka bir cihazdan yaparsa, bu cihazda ilgili affiliate linkine bağlı bir cache oluşmadığı için sistem bu kişinin yaptığı alışverişi partnere yansıtmamaktadır. Her cihaz için en az bir kez affiliate linkinden giriş yapılması gerekmektedir.

Yukarıdaki işlemler ile birlikte site yöneticisi aşağıdaki işlemleri yönetim panelinden yapabilmektedir; 

 1. Satış oluşturabilme
 2. Satış ortağı başvurularını onaylama
 3. Satış ortağı bilgilerini düzenleyebilme
 4. Satış ortağına artı ve eksi bakiye yansıtma
 5. Satış ortağı aracılığı ile gelen sipariş akışını görüntüleme
 6. Satış ortaklarına anons yayını yapabilme
 7. Satış ortağı komisyon akışını görüntüleyebilme
 8. Satış ortaklarının müşteri hesabına bakiye aktarım başvurularını görüntüleme/düzenleme
 9. Siparişe satış ortağı bağlama, Siparişten satış ortağı çıkarma
 10. Satış ortağına müşteri bağlama, Satış ortağından müşteri çıkarma
 11. Satış ortağına kargo bedeli cezası uygulama
 12. Satış ortağına özel site bağlantısı oluşturma(Bu bağlantı aracılığı ile siteye gelenler satış ortağına komisyon kazandırır), bu bağlantıyı düzenleme

Satış Ortağı – Ortak – Affiliate’in kendi panelinden yapabileceği işlemler; 

 1. Özel satış ortağı paneli
 2. Kendisine bağlı müşteri listesini görüntüleme
 3. Kendisine bağlı müşterilerin siparişlerindeki ürünleri görüntüleme
 4. Komisyon akışını görüntüleme
 5. Eposta adresi ile kendine müşteri bağlama
 6. Ürün ve kategori bazlı özel ortaklık bağlantısı oluşturabilme
 7. Ortaklık bağlantısını kolay kopyalama
 8. Ortaklık sistemi aracılığı ile kazandığı komisyonu müşteri hesabına aktarabilme(Admin onayından sonra geçecektir)
 9. Banka hesap bilgileri ekleme / Düzenleme
 10. Bakiye ve kesinleşmiş bakiye sistemi(Ortaklar kazandığı komisyonun %90’lık kısmını çekebilir %10 sistemde bloke kalır).
 11. Aldığı ödemelerin listesini görüntüleyebilme

Softomi ortaklık affiliate yazılımımız hakkında daha detaylı bilgi almak için yazılım danışmanlarımızla hemen görüşebilirsiniz.

Demomuzu Hemen İnceleyin!

  ×

  Softomi'ye Hoş Geldiniz.

  WhatsApp iletişim için yazılım danışmanımızın adına tıklayarak iletişimi başlatabilirsiniz.

  × Sorunuz mu var?