Yeni Açılan C2C Pazaryeri Siteleri
0 (212) 212 10 34

Blog

Yeni Açılan C2C Pazaryeri Siteleri

Neden Türkiye’nin En Büyük Holdingleri C2C pazaryeri Sitesi Kuruyor?

 

Son dönemde pek çok büyük holding, C2C (customer to customer- bu iş modelinde site sahibi ve farklı satıcılar ürün yükleyip satabilirler) pazaryeri eticaret sitesi açmaya başladı. Halihazırda B2C eticaret (business to customer-site sahibi kendi ürününü yükleyip satar) sitesi olarak faaliyet gösteren teknosa.com ise iş modelini değiştirerek sitesinden diğer satıcıların da ürün satmasına izin veren bir altyapıya geçiş yaptı. Son günlerde açılan c2c yazılım altyapısı kullanan yeni eticaret siteleri aşağıdaki gibidir;

https://www.turkcell.com.tr/pasaj Turkcell Pazaryeri Sitesi

https://www.pazarama.com/   İş Bankası Pazaryeri sitesi

https://www.teknosa.com/ Teknosa Pazaryeri Sitesi

https://www.vodafone.com.tr/her-sey-yanimda Vodafone Pazaryeri Sitesi Mobil Uygulamalar

Peki Türkiye’nin önde gelen en büyük holdingleri neden c2c pazaryeri iş modeliyle peş peşe site açmaya başladılar?

Bilindiği üzere Türkiye’de ve Dünya’da özellikle pandemi döneminde eticaret sitelerinin cirosu katlanarak arttı. Pek çok önde gelen marka, yerleşik mağaza yerine eticaret sitelerinden gelir elde etmeye ve eticaret üzerinden ürün satışının nasıl yapılacağı, bu sektörde karlılığın nasıl artırılacağını edinmiş olduğu tecrübelerle ağırlıklı olarak son iki yılda öğrendiler ve bu alana daha fazla yatırım yapma kararı aldılar.

Bir AVM’de veya meşhur bir caddede mağaza açma maliyetleri ve süreleri ile eticarette büyüme maliyetleri karşılaştırıldığında ve bu maliyet artışı sonrasında hangi kanaldan daha fazla ciro elde edileceği karşılaştırıldığında eticaret sitesine yapılan yatırımların dönüş hızının ve karşılıklarının çok daha fazla olduğunu gördüler.

Bununla birlikte, eticaret sitesi kurma konusunda karar veren büyük holdinglerin kendi ürünlerini satıyorken, neden farklı firmaların ürünlerinin satışından da gelir elde etmesinler yaklaşımı ön plana çıktı. Bildiğiniz üzere, Türkiye’nin en büyük pazaryerlerinden biri olan hepsiburada.com da uzun yıllar önce sadece kendi ürünlerini satan B2C altyapısı ile kurulmuş bir eticaret sitesiydi. Sonraki yıllarda pazardaki diğer fırsatları görerek altyapısını C2C yazılımı olarak değiştirdi ve satıcıların da sistemleri üzerinde mağaza açmasına ve ürün satmasına izin verdi. Böylece bu satıcıların yapmış olduğu ürünler üzerinden komisyon geliri elde etmeye başladı. Bununla birlikte ürün listeleme paketi ve reklam paketi gibi ilave gelirlerde elde ederek kazancını farklı ürünlerle artırmıştır.

Ülkemizde yer alan telekomünikasyon firmaları ve bankalar da, eticaret sektöründeki büyük pastadan pay almak için kendi c2c yazılım altyapısına sahip eticaret sitelerini kurdular. Bu kararı almalarında Amazon.com’un 2022 yılında cirosunun bir önceki yıla göre %22 artışla 469,8 milyar dolara ulaşması da etkili olmuş olabilir.

Turkcell’in 2021 yılı cirosu 35,9 milyar TL ve karı 5 milyar TL

İşbankası’nın 2021 yılı karı ise 13,5 milyar TL’dir.

Türkiye’nin 2021 yılında GSYH (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) tutarının 851 milyar USD olduğunu düşünürsek, amazon.com’un ne kadar büyük bir ciro elde ettiği karşılaştırmalı olarak çok daha net bir şekilde görülmektedir.

B2C Yerine C2C İş Modeli Neden Tercih Edilmelidir?

 

Kendi stoklarına sahip olan firmalar açmış oldukları eticaret sitelerinde sadece kendi ürünlerini satmak yerine, farklı firmaların da ürün yükleyerek satmasına izin vererek gelirlerini artırabilirler. Bu konuda hepsiburada.com ve teknosa.com sitelerini örnek olarak gösterebiliriz.

Kendine ait satacak ürünü bulunmayan bir eticaret girişimcisi için ise yine en doğru iş modeli c2c pazaryeri sitesi kurmaktadır. Yüzbinlerce liralık stok almak, bu ürünleri depolamak, bu ürünleri siteye yüklemek için fotoğraflarını çekmek ve stok riski taşımak yerine, çok daha düşük bir bedel ile c2c yazılımı kullanarak çok daha hızlı ilerleyebilir ve eticaret alanındaki pastadan daha büyük bir pay alabilir.

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    WhatsApp iletişim için yazılım danışmanımızın adına tıklayarak iletişimi başlatabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?