0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Paketleri Karşılaştırma

E Ticaret Paketleri Karşılaştırma

paketleri-karsilastirma-softomi

E-ticaret paketleri karşılaştırma süreçleri, eticaret sitesi kurmak isteyen yeni girişimciler için her zaman oldukça zor olmuştur. Bir taraftan kendi firması ve sektörüne en uygun paketi incelenirken diğer taraftan en ucuz paketi alma isteği, diğer taraftan ise alacağı yazılımın özelliklerinin yetersiz olacağı düşüncesi arasında gidilip gelinir. Çeşitli yazılımlar  arasında tercih yaparken öncelikle işleteceğiniz online satış sitesinde hangi özelliklere ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Eğer bu özellikleri doğru bir şekilde belirleyebilirseniz, sizin için en doğru paketi de kolayca belirleyebilirsiniz. Yazılım sektöründe faaliyet gösteren ve hazırlamış olduğu eticaret yazılımını müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarına göre çeşitli özelliklerine göre bir araya getirerek paketler halinde sunan pek çok yazılım firması bulunmaktadır. İlk defa  “paket” ifadesi ile karşılaşan bir girişimci için öncelikle eticaret paketi kelimesinin ne anlama geldiğini açıklamakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Hazır E-Ticaret Paketleri Ne Demektir?

Eticaret paketi; en sade anlatımıyla e-ticaret yazılımının bazı özelliklerinin bir araya getirilerek bu özelliklerin bir paket olarak sunulmasıdır. Yazılım firmaları, geliştirmiş oldukları yüzlerce online satış platformu özelliğini müşterilerinin ihtiyaçlarını ve taleplerini göz önünde bulundurarak bir araya getirir ve bunlara e-ticaret paketi adını verirler. Bu şekilde özelliklerin bir araya getirilerek online mağaza kurmak isteyen girişimcilere sunmak, hem yazılım şirketi için hem de site kurmak isteyen girişimciler için kolaylık sağlamaktadır. Eğer söz konusu satış methodu olmasaydı, site kurmak isteyen bir girişimci, ihtiyacı olan özellikleri tek tek belirlemek durumunda kalacak ve çok büyük ihtimalle, ihtiyacı olan özelliklerin bazılarını gözden kaçıracaktı. Diğer taraftan yazılım firması da, her müşterisinin talebi doğrultusunda, o müşterisinin istediği özellikleri tek tek bir araya getirerek ona özel e-satış sitesi kurmak durumunda kalacaktı. Online satış platformlarının altyapılarının hazır paketler şeklinde sağlanması süreçlerin daha hızlı ilerletilmesi, buna paralel maliyetlerin düşmesi ve müşterinin ihtiyaçlarının doğru tespiti akabinde kendilerine en uygun yazılım paketini sunma imkanı sağlamaktadır. Bu sebeplerle, eticaret yazılım sektöründe online mağazaların altyapıları mevcut yazılımlar arasından belirlenen bir paketin kurulumu ile sağlanmaktadır.

Paket Türleri Nelerdir?

Türkiye’de ve Dünya’da ağırlıklı olarak 3 ayrı iş modeli ile eticaret siteleri işletilmektedir. Bu iş modelleri;

  1. B2B: Bayilik veya toptan satış modeli diyebileceğimiz online satış modelidir. Bayilere göre özel indirim sağlanabilen, bayilerin carilerinin tutulduğu, geçmiş işlemlerinin takip edilebildiği, bayilere cari limiti tanımlanabilen bu modeline sahip paketler B2B yazılımlarıdır.
  2. C2C : Bu model için en iyi örnekler, n11, GG ve Hepsiburada gibi, satıcıların ürün yüklediği ve site ziyaretçilerinin alım yaptığı, site sahibinin ise gözlem ve kontrolü sağladığı ve bu satışlardan komisyon geliri elde ettiği online satış altyapılarıdır. Bu altyapıyı detaylarını C2C e-ticaret paketi sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
  3. B2C: Bu model ise en fazla bilenen ve kullanılan eticaret modelidir. Mağaza sahibinin kendi ürünlerini veya XML ile başka bir siteden kendi sitesine aktardığı ürünleri, direkt site ziyaretçilerine sattığı altyapılardır.

Yazılımı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yukarıda özetle anlatmaya çalıştığımız iş modelleri, tek tek veya bir arada kullanılabilmektedir. Ancak bu iş modellerinin bir arada kullanılması demek, o online satış sitesinin  en doğru yazılımı kullandığı anlamına gelmemektedir. Bir girişimci için en doğru tercih, online mağazasının ihtiyaçlarına paralel özelliklerine sahip bir yazılım seçmek olmalıdır. İhtiyacınız olmayan çok fazla özelliğin altyapısında bulunuyor olması, o online mağazanın diğerlerine göre daha iyi olmasını sağlamaz. Veya satışlarına olumlu katkı sağlamaz. Hatta sistem performansını olumsuz etkileyerek site hızının düşmesine sebep olabilir ve bu durum bir online satış mağazası işletmecisinin olmasını isteyeceği son şeydir. Çünkü “Sanal Dünya’da” herşey Google içindir 🙂 ve Google’ın en fazla önem verdiği konuların başında hız gelmektedir.

E-ticaret paketlerini karşılaştırma sürecinde çok ucuz veya ücretsiz e ticaret paketlerine de rastlıyor olacaksınız. Araştırmalarınız sırasında pek çok üründe olduğu gibi ne en ucuz veya ücretsiz ne de en pahalı paketi tercih etmenizi prensip olarak önermekteyiz. Bu konuda daha detaylı bilgi için e-ticaret sitesi fiyatları konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Pek çok üründe olduğu gibi ve ticaretin doğal akışında değerlendirildiğinde, ucuz bir yazılımın çok verimli bir sonuç vereceği söylenemez. Diğer taraftan ücretsiz paket diye bir hizmet de yoktur. Bu yöndeki arayışlarınız için maalesef bu arayışlarınızın sadece zaman kaybı olduğunu üzülerek iletmek isteriz. Bilindiği üzere hiçbir ticari işletme ücretsiz hizmet verilmek üzere kurulmamıştır. İlk aşamada ücretsiz bir altyapı aldığınızı düşünerek online satış mağazanızı kurmaya başlayabilirsiniz. Ancak online mağazanızdan ürünlerinizi satmaya başladığınızda maalesef bu altyapının yetersiz olduğunu ve pek çok ücretli modül almanız gerektiğini görüyor olacaksınız. Bu modüllerin toplam fiyatı, hazır e-ticaret paketlerinden birini alarak eticarete başlama ile karşılaştırıldığında çok daha yüksek bir maliyete sebep olacaktır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Firmamızın sunmuş olduğu e-ticaret paketleri arasında karşılaştırma yapmak ve yazılım özelliklerini incelemek için paketlerimiz sayfasını ziyaret edebilir, sorularınız için yazılım danışmanlarımız ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    Call Now ButtonHemen Arayın