C2C Pazaryeri Eticaret Yazılımının Olmazsa Olmaz Özellikleri Nelerdir?
0 (212) 212 10 34

Blog

C2C Pazaryeri Eticaret Yazılımının Olmazsa Olmaz Özellikleri Nelerdir?

C2C Pazaryeri Eticaret Yazılımının Olmazsa Olmaz Özellikleri Nelerdir?

Eğer Trendyol, hepsiburada, n11 veya amazon vb. gibi bir pazaryeri sitesi kurmak istiyorsanız, bu yazımız size doğru kararı vermenizde yardımcı olacaktır.

Bu iş modeli genellikle “pazaryeri yazılımı”, “c2c yazılım”, “c2c eticaret” vb. kelimelerle ifade edilmektedir.

Pandemi süreci ile birlikte eticaret hacminin Tüm Dünya’da hızlı bir şekilde artması, c2c eticaret yazılımına olan talebi de hızlı bir şekilde artırmıştır. Kimi yatırımcılar sadece Türkiye içi satışa odaklanırken, kimi yatırımcılar Türkiye’deki üretici ve satıcıların ürünlerini Dünya’nın pek çok ülkesine satmak üzere projelerini hayata geçirmişlerdir.

Peki c2c pazaryeri sitesi kurmak isteyen bir girişimci, yazılım tercihi yaparken nelere dikkat etmelidir?

Aşağıda c2c pazaryeri eticaret sitelerinin olmazsa olmaz özelliklerinden bir kısmını bulabilirsiniz. Eğer iddialı bir proje hayata geçirmeyi planlıyorsanız, aşağıdaki özelliklerin pazaryeri yazılımında mutlaka bulunması gerekmektedir. Görüştüğünüz yazılım firmasına bu özellikleri mutlaka sormalısınız.

 1. Ürün yükleme kolaylığı; eğer satıcı ürünlerini Trendyol veya n11 gibi pazaryerlerinde hali hazırda satıyor ise bu sitelerde bulunan ürünlerini, API servisleri aracılığıyla kolaylıkla sizin pazaryeri sitenize yükleyebilmelidir.
 2. Fiyat ve stok güncellemesi; Yüklediği ürünlerin fiyat ve stokları belirli aralıklarla sistem tarafından otomatik olarak güncellenmelidir.
 3. Kendi sitesinden ürün aktarımı ve otomatik güncelleme; eğer satıcının bir eticaret sitesi bulunuyor ise ürünlerini kendi sitesinden sizin sitenize XML ile kolayca yüklemelidir. Bu ürünlerin fiyat ve stok bilgileri düzenli aralıklarla sistem tarafından otomatik olarak güncellenmelidir.
 4. Gelişmiş raporlama; sistem satıcıların hakediş tutarlarını doğru bir şekilde hesaplamalı ve iade/iptal edilen siparişleri hakediş tutarlarından otomatik olarak düşmelidir.
 5. Hakediş ödeme günü; hesaplanan tutarların satıcıya gönderilmesi gereken tarih ürünün teslim tarihinden itibaren 14 günlük iade süresinin dolduğu gündür. Sistem ürünün müşteriye teslim edildiği tarihi kargo firmasının API servislerine bağlanarak almalı ve bu tarihten itibaren 14 günden geriye doğru sayaç çalıştırarak site sahibine ödemeyi ne zaman yapması gerektiğini göstermelidir.
 6. Otomatik para dağılımı; para dağılımları c2c pazaryeri iş modeline göre otomatik olarak yapılmalıdır.
 7. Ödeme tutarına müdahale edebilme; sistem site sahibine satıcıya ödenecek tutarı değiştirebilme imkanı vermelidir. Site sahibinin zaman zaman kargo fiyat farklılığı, kampanya yansıması veya ceza uygulaması vb. sebepler ile satıcıya göndermesi gereken tutarı değiştirme ihtiyacı oluşacaktır.
 8. Fiyat farklılığını satıcı ekranlarına yansıtma; satıcılar hesaplarına geçen tutarın olması gerekenden farklı olduğunu görerek site sahibi ile iletişime geçerek, ilgili farklılığın sebebini öğrenmek isteyeceklerdir. Bu da site sahibi için ciddi bir zaman kaybına sebep olacaktır. Bu zaman kaybını önlemek için, site sahibinin yaptığı tüm tutar farklılıklarının sebebini girebileceği ve bu sebeplerin satıcı panellerine yansıyacağı bir raporlama/takip sistemi bulunmalıdır.
 9. E-fatura entegrasyonu; Site sahibinin komisyon kesintisi ve satıcılara yansıtacağı kargo faturaları için efatura firması ile entegrasyon yapılmış olması ve ilgili tutarların fatura bilgileri ile birlikte efatura firmasına otomatik olarak düşürülmesi gerekmektedir. Bu entegrasyon ile birlikte bir muhasebecinin zamanının büyük kısmını alacak, fatura hesaplamaları ve fatura hazırlama süreçleri ortadan kalkacak ve böylece personel tasarrufu yapılmış olacaktır.
 10. Kargo firmaları ile entegrasyon; c2c eticaret yazılımının Türkiye’de bulunan kargo firmaları ile c2c iş modeline uygun bir şekilde entegre edilmesi gerekmektedir. Pazaryeri sitenizde mağaza açan satıcılar, sistem üzerinden barkod çıktısı alarak bu çıktı ile ürünü site sahibinin anlaşmalı kargo firmasına teslim edebilmeli ve ilgili ürünün iade olması durumunda ise iade adresi satıcının adresi olacak şekilde entegrasyon yapılmalıdır.
 11. Kargo fark tutarları; c2c yazılımında diğer bir önemli konu ise sistemin ürün ağırlıklarını baz alarak hesaplamış olduğu kargo tutarı ile kargo firmasının kesmiş olduğu fatura arasındaki varsa tutar farklılıklarının görülebilmesidir. Bu işlemin sağlanabilmesi için sistemin kargo firmasının API servislerine bağlanarak sipariş bazında kargo faturasının tutarını çekmesi ve bunu site sahibine göstermesi gerekmektedir. Satıcılara ödeme yapıldıktan sonra kargo fark faturası yansıtmak ve satıcılara ödenmiş olan bir tutarın iadesini istemek, satıcılar tarafından hoş karşılanmayacaktır.
 12. Sözleşme hazırlanması yükümlülüğü; Müşterilerin alışveriş işlemleri sırasında birden çok satıcıdan ürün almaları durumunda, her bir satıcı için ayrı bir mesafeli satış sözleşmesi sistem tarafından otomatik olarak hazırlanmalıdır.
 13. Satıcıların ürünlerin toplu işlem yapabilmesi; satıcılar ürünlerinin fiyatlarını toplu bir şekilde veya kategori bazında kolayca değiştirebilmelidir. Bununla birlikte excel olarak ürünlerini dışarı aktarıp gerekli düzenlemeleri yaparak kolayca içeri aktarabilmelidir.
 14. Yoksa teslim süresi belirlenmesi; eğer satıcılar, mağazalarına yüklemiş oldukları ürünlerin kargoya ne zaman teslim edilebileceği yönünde bir bilgiyi ürün kartonuna girmemişlerse, ürünlerin teslim sürelerini yönetim panellerinden toplu olarak atayabilmelilerdir.
 15. Ağırlık/desi kontrol ve ataması; kargo fiyatlarının enflasyonun hızlı bir şekilde artması ile birlikte yükselmesi nedeniyle kargo fiyatlarının doğru bir şekilde hesaplanması çok daha önemli bir hale gelmiştir. Bu nedenle, satıcıların siteye yükledikleri ürünlerde eğer ağırlık/desi bilgisi bulunmuyorsa bu ürünler sistem tarafından algılanıp site sahibinin onayına düşmemelidir.
 16. Yoksa hızlı ağırlık/desi girme; eğer satıcıların ürünlerinde ağırlık/desi bilgisi bulunmuyor ve satıcı tüm ürünlerine aynı ağırlık/desiyi girebilecek bir ürün satıyorsa, yönetim panelinden tüm ürünlerine aynı ağırlık/desiyi girebilmelidir.
 17. Kupon kullanımı; site sahibi ve satıcı ayrı ayrı indirim kuponu oluşturabilmelidir. Site sahibinin oluşturduğu indirim kuponu tutarı kendi hakedişinden düşülürken, satıcının oluşturduğu indirim kuponu satıcının ürün fiyatından düşmelidir. Her iki kupon kullanımı için olması gereken hesaplamaları sistem doğru bir şekilde yapmalı ve raporlamalıdır. Kupon kodu kullanılan alışverişlerin para dağılımı için ödeme kurumuna doğru tutarları iletmelidir. Satıcılar hesaplarına geçen tutarın neden beklediklerinden az olduğunu raporlama ekranlarından görebilmelidir. Site sahibi tarafından kupon kullandırılması durumunda ise sipariş detayında ürünün indirimli satıldığını ancak kendisine tam tutarın gönderildiği görebilmelidir. Site sahibinin kendi komisyonundan feragat ederek satıcının ürününü satması, satıcının site bağlılığını artıracaktır.
 18. Gelişmiş log kayıt sistemi; ürünler ve siparişlerde satıcı tarafından mı, site sahibi tarafından mı değişiklik yaptığı, hangi kullanıcının değişiklik yapıldığı, hangi tarihte ürünün siteden kaldırıldığı vb. pek çok log kaydının sistemde tutulması gerekmektedir.
 19. Gelişmiş evrak yönetimi; satıcılar yüklemesi gereken ticaret sicil gazetesi, imza sirküsü, vergi levhası ve diğer belgeleri yönetim panelleri üzerinden kolaylıkla yükleyebilmelidir. Site sahibi satıcı gurubuna göre yüklenecek evrakları farklılaştırabilmelidir.
 20. Güvenlik; Sitenin sızma/güvenlik (penetration) testinin yapılmış olması ve TOBB’dan Güven Damgası alma yeterliliğine sahip olması gerekmektedir.

Yukarıda özetlemeye çalıştığımız özellikler, bir pazaryeri eticaret sitesinin olmazsa olmaz özelliklerinden sadece bazılarıdır. Pazaryeri projenizin ihtiyaçlarına göre bu özellikler artırılabilir. Proje detaylarınızı dinleyerek sizlerin ihtiyaçlarını en doğru şekilde birlikte belirleyebiliriz.

Benzer ve tamamlayıcı bilgiler içeren aşağıda linkleri bulunan diğer sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

C2C Nedir?

C2C E-Ticaret Fiyatları

Trendyol Gibi Site Kurmak

Demomuzu Hemen İnceleyin!

  ×

  Softomi'ye Hoş Geldiniz.

  WhatsApp iletişim için yazılım danışmanımızın adına tıklayarak iletişimi başlatabilirsiniz.

  × Sorunuz mu var?