C2C Pazaryeri
0 (212) 212 10 34

Blog

C2C Pazaryeri

C2C Pazaryeri

Tüketiciden tüketiciye ürün satışı için kurulan pazaryeri iş modelinin Türkiye’de gerçek hayatta kullanılan yapısı, aslında çeşitli işletmeden tüketiciye satış şeklinde gerçekleşmektedir. Türkiye’deki yaygın hatalı kullanım aynı zamanda Dünya’da da hatalı şekilde kullanılmaktadır. Türkiye’de ve Dünya’da c2c pazaryeri iş modelini amazon, n11, ebay gibi online alışveriş platformları kullanmaktadır.

C2C Pazaryeri Satış Modelinin Tarafları

Bu iş modelinde aşağıdaki taraflar bulunmaktadır;

 • C2C Pazaryeri sitesinin sahibi: online satış platformunun işleyişi, tedarikçilerin bulunması, tedarikçilerle olan ilişkinin yönetimi, sitenin görsel ve altyapı düzenlemeleri, müşteriler için sitenin her zaman cazip koşullar sunmasının sağlanması, reklam ve diğer tanıtım çalışmaları vb. işlevleri bulunmaktadır.
 • Satıcılar/Tedarikçiler: Satmak istedikleri ürünleri pazaryeri sitesine yüklemek, yükledikleri ürünlerin fiyat ve stok adetlerinin güncelliğinin korunması sağlamak, müşterilerin sorularına zamanında yanıt vermek, aldıkları siparişleri eksiksiz ve zamanında kargoya teslim ederek ilgili ürünlerin siparişi veren müşteriye ulaştırılmasını sağlamak gibi işlevleri bulunmaktadır.
 • Müşteriler: c2c pazaryeri sitesinden alışveriş yapan kişilerden oluşmaktadır. Sadık müşteriler ve yeni müşteriler olarak müşteriler iki grupta incelenebilmektedir. Yeni bir müşterinin yaptığı ilk ürün alımı çok önemlidir. Eğer bu ürün alımı sırasında hem sitede geçirdiği süre boyunca siteden keyif almalı, hem de aradığı ürünü en uygun fiyata bulabilmelidir. Bu aşamalardan sonra, tedarikçinin sipariş verilmiş olan ürünü süratle ve doğru bir şekilde müşteriye göndermesi çok önemlidir. Eğer tüm bu koşullar yerine gelmişse yeni müşteri, sitenin yeni sadık müşterisi olacaktır. Yeni sadık müşteri ise kendisine özel sunulan kampanyalar ve indirimler ile sitenizin devamlı sadık müşterisi haline gelebilir. En karlı müşteri her zaman sitenizin mevcut sadık müşterileridir. Çünkü reklam maliyeti olmadan siteye gelirler ve alışkanlıkları nedeniyle düzenli aralıklarla ihtiyaçlarını c2c pazaryeri sitesi üzerinden karşılarlar.
 • Ödeme kuruluşları; sitenizden yapılan satışların ilgili kategori için belirlenmiş olan komisyon oranına göre hesaplanması, bu hesaplamaya göre ilgili tutarların satıcı ve site sahibinin hesabına ödenmesi konusunda faaliyet gösterir. İlgili tutarın hesaplanması ve paranın dağıtılmasına ilişkin yazılım özellikleri firmamız tarafından gerekli geliştirmeler yapılarak sağlanmaktadır. Softomi Gelişmiş C2C Pazaryeri E-Ticaret Sitesi Yazılımlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
 • Kargo firmaları: pazaryeri online satış platformunun bir diğer tarafı ise kargo firmalarıdır. Kargo firmaları ile site sahibi de anlaşabilir, satıcı firmalar da anlaşabilmektedir. Eğer satıcı site sahibinin kargo firması ile ürünü göndermek isterse, ilgili gönderime ilişkin ödemeyi site sahibine yapar. Genellikle site sahibinin anlaşmış olduğu kargo fiyatları, satıcıların bireysel olarak anlaştıkları kargolara göre çok daha uygun fiyatlar olmaktadır.

Full bir c2c pazaryeri eticaret sitesi yazılımı yönetebilmek için yukarıda özetle anlatılmaya çalışan tüm tarafların çok iyi yönetilmesi ve satış/kar optimizasyonunun sağlanması gerekmektedir. Belirli bir satış hacminin yakalanabilmesi için ilk adımların doğru ve zamanında atılması çok önemlidir.

Softomi C2C pazaryeri e ticaret sitesi yazılımı hakkında daha fazla bilgi almak için C2C yazılım danışmanlarımızla hemen görüşebilirsiniz.

Demomuzu Hemen İnceleyin!

  ×

  Softomi'ye Hoş Geldiniz.

  WhatsApp iletişim için yazılım danışmanımızın adına tıklayarak iletişimi başlatabilirsiniz.

  × Sorunuz mu var?