B2C mi karlı C2C mi? Hangi iş modelini seçmeliyim?
0 (212) 212 10 34

Blog

B2C mi karlı, C2C mi karlı? Hangi eticaret modelini seçmeliyim?

B2C mi karlı, C2C mi karlı? Hangi eticaret modelini seçmeliyim?

 

Son günlerde C2C eticaret modelinin popüler olması nedeniyle, eticaret sitesi kurmak isteyen pek çok girişimci firmamızı arayarak aşağıdaki konular hakkında bilgi almaktalar. Bu nedenle, konu hakkında özetle bilgi vererek pek çok sorunun cevabını aynı makale içerisinde cevaplamak istedik.

Tarafımıza en fazla yöneltilen sorular aşağıdaki gibidir;

1- B2C mi karlı, C2C mi?

2- Benim için en doğru eticaret modeli hangisi?

3- Başarısız olursam hangi iş modelini yasal yükümlülüklerimi yerine getirmek kaydıyla daha hızlı ve daha az zararla sonlandırabilirim?

Dilerseniz sorulara tek tek kısaca cevap verelim.

1- B2C mi karlı, C2C mi karlı?

 

Eğer elinizde kendinize ait bir stoğunuz bulunmuyor ise bir eticaret sitesi açmak için ortalama 2.000-3.000 adet stoğunuzun bulunması gerektiğini söyleyebiliriz. Her bir stok maliyetinin ortalama 100 TL olduğunu varsayarsak 3.000 adet ürün için 300.000 TL civarında bir stok maliyeti oluşacaktır.

Tabii ki maliyet sadece stok almakla sınırlı kalmıyor. Bu ürünlerin profesyonel fotoğrafçı ve mankenler ile tek tek fotoğraflarının çekilmesi ve ürünün tüm bilgilerinin siteye girilmesi, fiyatlama çalışmaları vb. süreçler için birkaç aya ihtiyaç olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan bu çalışmalar için de ayrıca bir maliyet oluşacaktır. Buradaki maliyet tutarı fotoğrafçı, stüdyo, manken, dekope işlemleri, siteye yükleme işlemleri gibi işlemler göz önünde bulundurulduğunda, her bir ürün başına yaklaşık 7 TL civarındadır.

Ürünlerin satış süreçlerinin başlaması sonrasında, örneğin tekstil ürünü satıyorsanız, sezon sonuna doğru mutlaka asortileri bozulan pek çok ürün ve sezonun değişmesi öncesinde stoğunuzu eritmeniz gereken birkaç yüz adet ürün bulunacaktır. Bu ürünleri sitede çeşitli kampanyalar yaparak düşük fiyatlarla satarak mümkün olduğunca eritebilirsiniz. Ancak yine de belli bir miktar stok elinizde kalacaktır. Yeni sezona geçişte, yine yeni bir stok maliyeti, fotoğraflama ve siteye ürünleri yerleştirme temposu sizleri bekliyor. Eğer ürünleriniz fiyat/kalite performansını yakalayamazsa veya ekonomik durgunluk nedeniyle ürünlerinizi satamazsanız, 300 bin TL’lik bir stok elinizde kalmış olacak ve bu ürünleri yok pahasına birilerine toptan bir şekilde satarak ciddi bir zararla eticaret serüvenini sonlandırmak zorunda kalabilirsiniz.

C2C iş modelinde ise, stok maliyeti ve stok taşıma riskleri bulunmadığından, işlerin kötü gitmesi durumunda bu kadar büyük zararlar yapmazsınız.

İşler yolunda gider ve doğru satıcıları sitenize çekip, doğru stratejilerle ilerlerseniz zaten para kazanmanızın önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.

2 – Benim için en doğru eticaret modeli B2C’mi C2C’mi?

 

Eğer elinizde stok bulunmuyorsa, birinci maddede açıklanan gerekçelerle sizin için en doğru iş modelinin C2C olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğer elinizde stok bulunuyor ise sizin için en doğru iş modeli yine C2C olacaktır. Neden mi?

Çünkü C2C iş modelinde de sitenizde kendiniz de bir mağaza açarak tıpkı B2C iş modelinde olduğu gibi ürünlerinizi satabilirsiniz. Bununla birlikte diğer satıcıları da sitenize davet ederek aynı zamanda onların satışlarından da gelir elde edebilirsiniz. Böyle bir fırsat bulunuyorken, neden sadece kendi ürünlerinizi satarak cirolarınızı sınırlayasınız!

3- Başarısız olursam hangi iş modelinden daha az zararla çıkarım?

 

Eğer elinizde bir stok bulunmuyor ise ve C2C iş modelini tercih ettiyseniz, başarısız olmanız durumunda satıcılarla helalleşerek, elinizde zararına satmak zorunda kaldığınız bir stok olmadan eticaret serüvenini daha az sancılı bir şekilde sonlandırabilirsiniz.

Yeni bir işe başlarken en kötü ihtimali de düşünmek gerektiğinden, her iki iş modelinde zarar edilecekse, hangisinden daha az zarar edilebileceği, karar alma süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Eğer konu zarardan kar etmek ise, B2C iş modeline göre C2C iş modeli çok daha karlıdır.

Mutlak kar ise tamamen site sahibinin stratejilerine bağlı olarak değişmektedir.

Daha detaylı bilgi için yazılım danışmanlarımızla hemen görüşebilir ve sizin için en doğru kararı birlikte alabilirsiniz.

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    WhatsApp iletişim için yazılım danışmanımızın adına tıklayarak iletişimi başlatabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?