0 (212) 212 10 34

Blog

Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Kurmak İsteyenler İçin Detaylı Analiz

E-Ticarete başlamak isteyen kısıtlı bütçeye sahip pek çok yeni girişimci doğal olarak, e-ticaret sitesini en ucuza yaptırma yönünde veya mümkünse ücretsiz e-ticaret sitesi kurma yönünde çeşitli araştırmalar yapmaktadırlar. Bu yazımızda, ücretsiz e ticaret sistemi arayışıyla başlayan eticaret macerasının adım adım aşamalarını ve genellikle nasıl sonuçlandığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

1.Aşama: Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Kurma Arayışının İlk Günleri

ucretsizeticaret

Ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak isteyen yeni girişimciler genellikle Google’da ücretsiz e-ticaret kelimesi ile arama yaparak araştırmalarını başlatırlar. Bu arama sonucunda pek çok ücretsiz e-ticaret yazılımı ile karşılaşırlar. Ücretsiz e-ticaret yazılımlarından bazıları; Worpress (woocommerce eklentisi ile birlikte) Magento, Opencart, Prestashop vb. yazılımlardır. Bu yazılımların ham hallerini indirerek, bununla birlikte bir alan adı ve hosting alanı satın alarak kendi hostinginize ilgili ücretsiz e-ticaret sitesini kurabilirsiniz. Genellikle alan adı ve hosting için ödenen tutar tercih edeceğiniz hosting hizmetine bağlı olarak (düşük kapasiteli bir hosting olduğunu varsayalım) 100 TL ile 150 TL arasında değişmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz yazılımların dışında, eticaret yazılımı geliştirmiş ve bunu ücretsiz olarak sunduğunu iddia eden pek çok eticaret yazılım firması ile karşılaşmak mümkündür. Bu firmalar için en somut ve özet haliyle şunu iletmeliyiz. Hiçbir eticaret yazılım firması, birileri ücretsiz e-ticaret sitesi kursun diye kurulmuş olamaz. Bu firmaların genellikle pazarlama sloganlarında, ücretsiz e-ticaret kelimesi geçmekle birlikte, bu tür eticaret firmaları genellikle gerçek anlamda online satış sitesi ihtiyaçlarını karşılamayan ve eticaret sitesinizi kurduktan sonra bu sistem ile satış yapamayacağınızı anlayıp, ilgili yazılım firmasından çeşitli modüller talep etmenizi sağlayacak bir sistem kurmuşlardır. Her geçen gün yeni bir ihtiyacınızın ortaya çıkması ve her seferinde bu modülü de alayım artık başka ihtiyacım kalmayacak dediğiniz, ücretsiz e-ticaret macerasının aslında yüksek maliyetlerle sürdüğü bir sürecin içerisinde kendinizi bulduğunuzu görebilirsiniz. Haftalarca uğraşıp içerisine ürünlerinizi yüklediğiniz, sayfa düzenlemelerini yaptığınız eticaret sitenizi kolayca bir kenara atmak zor olduğu için söz konusu eticaret yazılım firmasının talep etmiş olduğu 300 TL, 500 TL, 1000 TL gibi modül ücretlerini ödeyerek sitenizi daha işlevsel hale getirmeye çalışacaksınız ve bu süreç bu şekilde devam edecek. Aylar geçmesi sonrasında, aslında ücretsiz olarak aldığınızı düşündüğünüz e ticaret sitesinin size çok pahalıya mal olduğunu görüyor olacaksınız. Bu arada, sitenizi başka bir altyapıya taşımanın düşündüğünüz kadar zor olmadığını, uzman kişiler tarafından birkaç gün içerisinde ürünlerinizin tüm bilgi ve fotoğrafları ile birlikte farklı bir eticaret sitesine taşınabileceğini iletmemizde fayda var.

Ücretsiz eticaret hizmeti sunduğunu iddia eden firmaların bir kısmı da, dipnotlarında 15 gün boyunca ücretsiz e ticaret sitesi ifadesini küçük harflerle kullanırlar. Müşteri, 15 gün boyunca ürün girişi ve site tasarımı ile uğraşıp sitesinden satış yapmaya başlayacağını umuyorken, birden bire eticaret sitesi kapanır ve 15 günlük ücretsiz eticaret süresinin bittiği, ödeme yapılması durumunda eticaret sitelerinin tekrar açılabileceği iletilir. Müşteri maalesef o kadar emek verdiği sitesinin kapanmasını ve emeğinin boşa gitmesini istemeyeceği için talep edilen tutarı ödeyerek eticaret sitesini tekrar açtırır. Maalesef artık ücretsiz e ticaret sitesi kullanmıyordur!

Şimdilik ücretsiz e ticaret yazılımı sunduğunu iddia eden firmaların verdiği bu hizmetleri bir tarafa bırakarak, yukarıda ilettiğimiz ücretsiz e-ticaret sitesi yazılımlarından birisini tercih ettiğinizi varsayalım ve bu konudaki süreci anlatmaya devam edelim.

2. Aşama: Hangi Ücretsiz E-Ticaret Yazılımını Tercih Etmeliyim?

ucretsizeticaret

Yeni girişimci, ücretsiz eticaret yazılımlarının hangileri olduğunu araştırdıktan sonra bu defa hangi ücretsiz e ticaret yazılımını tercih etmeliyim sorusu ile karşı karşıyadır. Bu sorunun cevabını bulmak için internet ortamında forum sitelerinde araştırdığı yazılım ile ilgili günlerce makale okur, yorumlara bakar, yazılımların güçlü ve zayıf yönlerini inceler, kendi ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağını araştırır ancak daha önce herhangi bir e ticaret sitesi işletmediği için tam olarak ihtiyaçlarının ne olduğunu da bilmemektedir. Bu nedenle, en doğru ücretsiz e-ticaret yazılımını seçmekte oldukça zorlanır ve sonunda bir eticaret yazılımında karar vererek bu yazılımı kurma kararı alır.

3. Aşama: Hangi Hosting Firması ile Çalışmalıyım. Hangi Hosting Paketini Almalıyım?

hostingpaketi

Ücretsiz e ticaret yazılımının hangisi olacağına karar verdikten sonra bu defa, en iyi ve sorunsuz hizmet alacağı ve aynı zamanda seçmiş olduğu ücretsiz eticaret yazılımı ile uyumlu çalışacak bir hosting paketi araştırması yapmaya başlar. Doğru hosting firmasının tespiti için pek çok forum sitesindeki yorumları okur, aynı hosting firması için övgüler düzen kişilerin yorumlarını okuduğu gibi bu firmayı yerden yere vuran kişilerin yorumlarını da okuyarak kafası iyice karışır ancak sonunda bir firmaya karar vererek o firmanın hosting paketlerini inceler. Bu paketler arasında hangi hosting paketini seçmelidir? Haftalık, aylık, yıllık ne kadar ziyaretçi ve trafik oluşacak? Kaç GB alana ihtiyacı olacak? Kaç adet database yer alacak? SSL sertifikası hizmeti var mı? Bu ve birçok soru ile başbaşa kalan girişimci, nihayetinde bu konuda da bir karar vererek hosting paketini satın alarak ücretsiz eticaret sitesi kurma işlemlerine başlamaktadır.

4. Aşama: Ücretsiz E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

eticaretsitesinasilkurulur

Hosting paketinin alınması ve alan adının alınması sonrasında, sıra seçmiş olduğu yazılımının kurulmasına gelmiştir. Eticaret sitesi kurulumu için sayısız video ve forum sitesi incelendikten sonra, öğrenilen bilgiler ve yönergeler doğrultusunda eticaret sitesi kurulur. Ancak kurulum çoğu zaman videolarda anlatıldığı gibi sorunsuz bir şekilde gerçekleşmez, pek çok hata mesajı alınır ve bu defa bu hata mesajlarının çözümleri için Google’da araştırma yapılır ve nihayet sorunlar çözülerek, gelişmemiş özelliklere sahip ve görünümü (tasarımı) itibariyle satış yapılamayacak bir e ticaret sitesine sahip olunur. Bu noktaya gelindikten sonra yeni amaçlar ortaya çıkar. 1- E-ticaret sitemin tasarımını nasıl yapacağım? 2- E-ticaret sitemi bankalara nasıl entegre edeceğim? 3- Eticaret siteme ürünlerimi nasıl ekleyeceğim? Bu 3 ihtiyacın tespiti sonrasında bunlar arasında bir önceliklendirme yapılarak proje hayata geçirilmeye çalışılır. Ve genellikle öncelikle site tasarımından başlanır.

5. Aşama: Tasarımı Nasıl Yapacağım?

eticarettasarimi

Yazılım bilgisi bulunmayan yeni bir girişimci, bu süreçte doğal olarak hazır e ticaret sitesi temalarından birisini tercih ederek sitesine uygulamaya çalışır. Pek çok tema sitesinden warez denilen, ücretsiz e ticaret temalarından birisini alarak sitesine kurmaya çalışır. Bu noktada pek çok risk alınmaktadır. Yukarıda da ilettiğimiz gibi kimse hayır işlemek için ücretsiz bir temayı size hediye etmez. Şu bilgiyi tüm eticaret girişimcileri ile paylaşmak isteriz. Tüm ücretsiz tema ve modül kullanımlarında sisteminize çok büyük ihtimalle bir virüs almış oluyorsunuz. Bu virüslerin bazıları sitenizin çökmesine sebep olabileceği gibi, bazıları da SEO’cuların üretmiş olduğu ve müşterilerinin sitelerine link verdiren, aşırı link nedeniyle Google’ın sizin sitenizi spam listesine alacağı virüsler olabilir. Bu virüsler nedeniyle, hiçbir zaman Google aramalarında yükselemeyebilirsiniz veya sitenizin performansı bir türlü istediğiniz seviyeye gelmez. Veya sitenizdeki müşteri bilgileri çalınabilir. Veya kredi kartı bilgileri! Unutmayınız ki, her ücretsiz tema veya modül siteniz için çok büyük bir risktir. Ama bugün ama yarın, ne zaman ki modülü size ücretsiz olarak sunan kişi, bu modüle yerleştirdiği virüsten faydalanmaya başlamaya karar verirse, siz de mutlaka bu işlemle ilgili olarak zarar görmeye başlayacaksınız ve telafisi mümkün olmayan bir sürece girmiş olacaksınız. Bu nedenle, e ticaret sitesi kurmak isteyen tüm girişimcilerin mutlaka lisanslı temalar ve modüller kullanmalarını şiddetle tavsiye etmekteyiz. Lisanslı tema ve modüller evet ve maalesef ücretlidir ve görülebileceği üzere ücretsiz e ticaret diye bir şey maalesef yoktur. Bununla birlikte maliyetlerinizin nerede biteceğini bilmemeye devam ediyoruz. Beğendiğiniz bir temayı lisanslı olarak 50-75 USD (250 TL-400 TL) civarı bir bedel ödeyerek aldığınızı varsayalım.

Şimdi sırada siteniz için slayder ve bannerlar hazırlama, menü ve diğer site renklerini varsa logonuzun rengiyle uyumlu hale getirmek ve diğer düzenlemeleri yapmak gibi bir dizi işlemde. Bu işlemleri yapabilmeniz için en azından photoshop veya illüstratör, corel vb. bir grafik tasarım programını kullanmayı biliyor olmalısınız. Eğer bilmiyorsanız bu defa bu işi bilen birilerinden ücreti karşılığı destek almalısınız. Bu ücretleri ödeyerek siteniz için gerekli banner ve slayderları yaptırarak sitenize koymaya çalışırsınız. Bazen sorunsuz bir şekilde yerleşir ancak bazen mobilde ve tabletlerde uyumlu bir görünüm oluşmaz. Şimdi sıra tema kullanımının inceliklerini öğrenmeye geldi. Hazırlatmış olduğum bannerlerı nasıl doğru bir şekilde siteme yerleştireceğim ve tüm cihazlarla uyumlu çalışacak? Pek çok forum sitesini okuyarak ve belki bazı fotoları tekrar yaptırarak bu süreci bir şekilde geçersiniz. Sıra sitenizdeki kategorileri düzenlemeye geldi. Renkler, kategori uzunlukları, alt kategoriler, kategorilere eklenen resimler ve mega menü yapıları binbir uğraşla, onlarca video izlenerek yapılmaya çalışılır. Ve yapılan her işlem sonrasında, alınan temadaki kaliteli görünümden bir tık uzaklaşıldığı fark edilir. Ancak bu kadar uğraşılmıştır. Pes etmek yok.. Forum siteleri araştırılır, yapılan hatalar öğrenilmeye çalışılır. Bazen bulunur, bazen ise bir uzmandan belli bir ücret karşılığı destek alınır ve bu adım da geçilir.

Bir eticaret sitesinin tasarımından tam olarak bahsetmek gerekirse; anasayfa ana gövde dizaynı, ana menü dizaynı, üst menü dizaynı, alt bölüm (footer dizaynı), kategori sayfası dizaynı, ürün sayfası dizaynı, ödeme sayfası dizaynı, müşteri sayfası dizaynı gibi pek çok sayfanın ayrı ayrı dizaynından bahsetmemiz gerekiyor. Tüm bu sayfaların dizaynları için bir dizi zorluk yaşandıktan sonra e-ticaret sitenizin istediğiniz tasarıma kavuştuğunu varsayalım.. Şimdi sırada ürünlerinizi yükleme var…

6. Aşama: Ürünlerimi Nasıl Yüklerim?

ucretsizeticaretsite

Her eticaret altyapısının ürün yükleme yöntemi farklıdır ancak basittir. Ürünlerinizi kolaylıkla tek tek yükleyebilir, fiyat ve açıklamalarını girebilir, vergi oranlarını seçebilir, ağırlık, desi vb. bilgilerini bir sürü araştırma yaptıktan sonra sitenize girebilirsiniz. Ürünlerle ilgili olarak yaşayabileceğiniz en büyük zorluklardan birisi, özellikle e ticaret sitenizdeki ürün sayısı 100’ün üzerine çıktığında, ürünlerinizde toplu bir fiyat artışı veya kampanya yapmanız durumunda ortaya çıkmaktadır. Tüm ürünlerin tek tek içine girerek düzenleme yapmak bir hayli zamanınızı alacaktır. Bu işi toplu bir şekilde yapamaz mıyım? Tabii ki yapabilirsiniz. Yine forum sitelerinden bir sürü modül adı alırsınız ve ilgili ücretsiz e ticaret yazılımının marketine giderek bu modülü yaklaşık 400 TL-500 TL civarı ödeyerek satın alırsınız ve ücretsiz e ticaret sitenize yüklersiniz 🙂 Daha henüz ücretsiz e ticaret macerasının başındasınız ve yaklaşık maliyetiniz 1.000 TL’yi geçti. Acaba vaz mı geçsem, profesyonel birilerinden destek mi alsam düşünceleri beyninizi kemirirken, 1.000 TL’den fazla para ödedim, ölmek var dönmek yok diyerek siteniz üzerinde çalışmaya devam edersiniz. Peki bu modülü aldık ama nasıl kullanacağım? Pek çok eğitim videosu izlersiniz. Ürünleri toplu dışarı aktarırsınız, düzenleme yaparsınız, içeri aktarırsınız ama birşeyler ters gider ve sistem hata verir. Yine forumlar, yorumlar, incelemeler..

Ve nihayet bu aşamayı da başarıyla geçtiniz… Sitenizi kurmaya başladığınız günden beri gece gündüz çalışıyorsunuz, belki 3-4 hafta geçti ama henüz satış yapacak duruma gelmediniz. Bir an önce bankalara entegre olmam ve kredi kartı ile tahsilat yapmam lazım. Çok masraf yaptım, artık bu masrafları satışa başlayarak çıkarmam lazım süreci başlar. Sanal Pos entegrasyonu için ummalı bir çalışma başlatırsınız. Birkaç gün sonra sitenizi tahsilat kurumlarından biri aracılığıyla tahsilat alır hale getirirsiniz. Haydi satışa başlayalım! Ürün satıldı ama kargo ücreti nasıl hesaplanacak? Durun durun bunu hesaba katmamıştık. Kullanmış olduğumuz ücretsiz e ticaret yazılımı kargo ücretini hesaplayamıyor mu!? Hemen bir modül almam lazım ve satışa devam etmem lazım. Yine forumlar, videolar, araştırmalar ve bir modül alarak siteye yüklenmeye çalışılır. Bu modül diğer modüllerle çakışır vs. bunlar için yine araştırma süreçleri… Sonunda alınan modül çalışmaya başlar ancak şehir bazlı hesaplama yapmadığı anlaşılır. Veya şehir bazlı hesaplama yapıyor ancak desiye göre hesaplama yapmıyor. Yine olmadı. Başka bir modül daha almam lazım. En iyisi en pahalı modülü alayım, bu dertten kurtulayım. 500 TL bir ödeme yapılarak doğru modül alınır ve siteye kurulur. Şimdi bu modül nasıl kullanılacak bunu öğrenme zamanı. Yine derin araştırmalar…

7. Aşama: Başka Modüle İhtiyacım Olacak mı?

modul

Kullandıkça ihtiyaç duyduğunuzu anlayacağınız ve her birisi için uzun süren araştırmalar yapmanızı gerektirecek o kadar çok özelliğin olduğunu zamanla göreceksiniz. Ve bu her yeni modül ihtiyacı, sizin ciddi zaman kaybınıza dolayısıyla satışlarınızın düşmesine, motivasyon kaybına ve bir süre sonra birbirinden bağımsız pek çok modülün bir arada çalıştığı ve sürekli hata mesajı aldığınız bir e ticaret sitesine sahip olmanıza sebep olacaktır. Kampanya modülü, SEO modülü, derken yaptığınız masraf 3-5.000 TL’lere yaklaşacak ve bunun daha birkaç kat fazlasını ödemeniz gerektiğini anlıyor olacaksınız. Bu noktadan sonra profesyonel bir e-ticaret yazılım firması ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu durumda e-ticaret sitesi için yapacağınız toplam masraf 3-5.000 TL+yeni e-ticaret sitesi masrafı olacaktır. Eğer bu noktaya kadar sabırla gelebildiyseniz, bu defa yeni e ticaret yazılımı için araştırma süreciniz başlayacaktır. En ucuz hazır e-ticaret paketleri arayışı sırasında pek çok hazır e ticaret sitesi ve birbirinden çok farklı e-ticaret sitesi fiyatları ile karşılaşıyor olacaksınız. Bu iş için ayrılmış olan bütçe daraldığı için e-ticaret yazılım firması seçiminde küçük firmalardan birisini tercih ederek iyi bir hizmet alamayıp, maalesef ücretsiz e ticaret sitesi maceranız yüksek bir meblağ ödemiş olmanıza rağmen, başlayamadan bitmiş olacaktır.

Sonuç olarak; hiçbir hizmet ticaretin doğası gereği ücretsiz olarak sunulamaz. E-Ticaret sitesi kurmak isteyen yeni girişimcilerin bilgilerinin yetersiz olmasından faydalanmak isteyen, ücretsiz e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve kurumların bu isteklerini, eksik bilgi vererek kendi ticari karları haline getirmeye çalışan firmalardan uzak durulması şiddetle tavsiye etmekteyiz.

E-ticaret demo talebinde bulunarak gelişmiş altyapımızı inceleyebilir veya 0212 212 10 34 numaralı telefondan Softomi e ticaret danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    Pazaryeri yazılımı hakkında bilgi almak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?