0 (212) 212 10 34

Blog

İnternetten Satış

İnternetten Satış Yapmak

Türkiye’deki akıllı telefon kullanımı ile internetten satış rakamları karşılaştırıldığında, olması gereken ürün satış rakamlarının çok altında bir eticaret faaliyetinin olduğu görülmektedir. Toplam perakende satışının internet üzerinden yapılması ile ilgili oranlar son derece dikkat çekicidir. Örneğin Dünya’da en fazla internet satışı İngiltere’de yapılmaktadır. Toplam perakende satış rakamı içerisinde internetten ürün alanların oranı %12 seviyesindedir. Rusya’da yine bu oran %6 seviyelerindedir. Türkiye’de ise eticaret sitelerinden alınan ürünlerin toplam perakende satış rakamı içerisindeki payı sadece %3,5 seviyelerindedir.

Yukarıda verilen rakamlar Türkiye’deki online satış hacminin Dünya ortalamalarının çok altında kaldığını göstermektedir. Türkiye’nin genç nüfusu ve bu nüfusun eğitim hayatlarını tamamlayıp çalışan kesime katılması ile internet satışlarının hızla artacağını tahmin etmek zor değildir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde online satış sitelerinden yapılan alışverişlerin hacminin 2 katına çıkması beklenmektedir. Bu nedenle pek çok yeni girişimci internetten ürün satmak için eticaret sitesi kurmak ve işletmek için araştırma yapmaktadır.

İnternetten Ürün Satmak için Neler Gereklidir?

Yıllardır ürünlerinizi Türkiye ve Dünya’ya normal ticaret yöntemleri ile satıyor olabilirsiniz. Çevrenize baktığınızda, sizin yıllar içerisinde yoğun çaba harcayarak ulaşmış olduğunuz satış hacmine, arkadaşınız birkaç yıl önce açmış olduğu eticaret sitesi ile ulaşmış ve hatta sizin satış hacminizi geçmiş olduğunu görebilirseniz. Bununla birlikte tabii ki pek çok başarısız eticaret girişiminin de bulunduğunu görebilirsiniz. İnternetten ürün satmak için ve bu sektörde başarılı olmak için pek çok faktör bulunmaktadır. Aslında bu faktörlerin birçoğu, sanal olmayan, gerçek bir dükkanda ürün satmak ile benzer özellikler taşımaktadır.

E-ticaret sitesi kurmak ve başarıya ulaşmak için aşağıdaki koşulların sağlanması ve en doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir. 

1- Bir Vergi Levhasına Sahip Olmalısınız

Bir online satış mağazası açmak ve ürünlerinizi satmak istiyorsanız, şahıs firması, Limited şirket veya bir anonim şirketinizin bulunması gerekmektedir. Vergi levhanız olmadan internetten satış yapmak ve sanal pos alabilmek mümkün değildir.

2- İyi Bir E-ticaret Altyapısına Sahip Olmalısınız

Eticaret sitesi kurmak istiyorsanız, internette arama yaparken pek çok eticaret yazılım firması bulunduğunu görebilirsiniz. Bu firmalardan hangisi ile çalışmalıyım, nasıl bir eticaret yazılımına ihtiyacım var, nelere dikkat etmeliyim gibi pek çok soruya en doğru cevapları bulmalı ve sitenizi en verimli şekilde kullanabileceğiniz bir altyapı tercih etmelisiniz.

3- Doğru Reklam ve Tanıtım Faaliyetleri

Ürünlerinizi tanıtabilmek için birçok alternatif bulunmaktadır. Bunların başlıcalarını, Google reklamları, İnstagram ve Facebook reklamları, yine bu sosyal mecralarda tanıtım ürünleri, organik ve reklama bağlı takipçi sayısını artırma, sitenize gelen ve ürün alan/haber bültenine üye olan kişilere kampanya mailleri göndermek, rakip siteleri ziyaret eden kişilere internette ve sosyal medyada dolaşırken hazırlamış olduğunuz bannerları göstermek, yine sitenizi ziyaret eden kişilere internette sörf yaparken re-marketing dediğimiz tanıtım ve reklam faaliyetlerinde bulunmak şeklinde sıralayabiliriz.

Söz konusu reklam planlaması yapılırken, reklam bütçesini en etkin şekilde yönetmek ve mümkün olduğunca hedeflediğiniz tüketici kitlesine reklamlarınızı göstermeye çalışmalısınız. Aksi takdirde, sizin için yüksek diyebileceğiniz reklam bütçesi, ilgili reklam kanalları üzerinden kısa bir sürede tüketilebilir ve beklediğiniz ziyaretçi sayısına ulaşamayabilirsiniz. En doğru hedef kitleye ulaşabilmek için ziyaretçilerin demografik bilgileri, lokasyonları, cinsiyetleri, ebeveyn mi bekar mı oldukları gibi pek çok özelliğe bağlı olarak reklamlarınızı kurgulamalısınız. Belirlemiş olduğunuz hedef kitleye göre farklı reklam metinleri ve bannerlar hazırlayarak hedef kitlenizi 12’den vurmaya çalışmalısınız.

4- Ziyaretçilerinizi Ağırlamak

Yoğun çaba göstererek ve reklam bütçenizin bir kısmını harcayarak sitenize çekmeye başardığınız ziyaretçilerinizi, sitenize geldiklerinde en iyi şekilde ağırlamak ve mümkün olduğunca sepetine birden fazla ürün eklemesini sağlamanız gerekmektedir. Bunun için de hızlı bir internet altyapısı ile birlikte, doğru tasarlanmış bir eticaret sitesi, gelen ziyaretçinin beklentilerine paralel olarak en doğru sayfada siteye ulaşması, satın alacağı ürünle hızlı bir şekilde buluşması, alım işlemini yaparken satın alma ihtimali olan diğer ürünlerin kendisine sunulması, bu ürünleri satın alması için çeşitli kampanyalar düzenlenmesi, örneğin “200 TL alışveriş yapın kargo ücreti ödemeyin” gibi alışveriş tutarını artırıcı kampanyalar organize edilmesi gerekmektedir. Sitenizden ürün alan ziyaretçilerin mutlaka sizden bilgi alması ve kampanyalardan haberdar olmayı istemesi çok önemlidir. Böylece aynı müşteriye tekrar tekrar reklam bütçenizden pay ayırarak ulaşmaya çalışmaz ve mail listenizde kayıtlı olduğu için kampanya mailleri göndererek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Sitenize gelen ziyaretçilerin ürünleriniz veya teslimat koşulları ile ilgili soru sorması durumunda bu sorulara hızlı ve doğru bir şekilde cevap vermek ve ürün teslimatında müşteriyi yanıtlamamak son derece önemlidir.

İnternetten satış yapmak hakkında daha fazla bilgi almak için yazılım danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    [recaptcha]

    Call Now ButtonHemen Arayın