0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Sitemi Taşımak İstiyorum

E-Ticaret Sitemi Taşımak Zor mudur?

Bundan 7-8 yıl önce sektörde sadece birkaç tane eticaret yazılım firması bulunmakta ve online satış sitesi kurmak isteyen tüm girişimciler yüksek fiyatlara katlanmak zorunda kalarak bu yazılım firmaları ile çalışmak durumunda kalıyorlardı. Ancak günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ile artık eticaret sitesi yazılımı hazırlamak eskisi kadar zor değil. Bu nedenle, Türkiye’de pek çok yazılım firması hazırlamış oldukları ürünlere eticaret yazılımlarını da eklediler.

Bu gelişmeye paralel olarak, online satış platformu sunan firmalar arasında oluşan fiyat rekabeti, eticaret sitelerinin fiyatlarının düşmesine ve müşterilerin yazılım firmaları arasında geçiş yapmasına sebep olmaktadır. Girişimcilerin sitesini bir başka yazılım firmasına taşıma istediğinin tek sebebi ödemiş oldukları yüksek yıllık yenileme ücretleri değildir. Eskiye göre hacimleri artan yazılım firmaları mevcut müşterilerine yeterince ilgi gösteremiyor ve daha çok yeni ve büyük müşteri bulma konusunda konsantre olmaktadırlar. Bu nedenle, mevcut müşterilerin taleplerine geç dönülmesi veya ufak bir geliştirme veya değişiklik talebinin yüksek bir bedel karşılığı yapılması gibi pek çok etken, eticaret sahiplerinin kendilerine yeni bir çözüm ortağı bulma arayışına yönlendirmektedir. Ancak her değişimde olduğu gibi, alışılan ve uzun süredir kullanılan bir altyapının başka bir yazılım firmasına aktarılması ve faaliyetlerin aksamadan devam edebilmesi gibi konular sürekli site sahiplerinin kafasında soru işareti olarak bulunmaktadır. Bu nedenle, bu yazımızda bir eticaret sitesinin farklı bir yazılım firmasına nasıl taşındığı ve süreçlerin neler olduğunu adım adım aktarmaya çalışacağız.

Taşıma/Transfer Etme Süreci Nasıl İlerler?

Öncelikle şunu ifade etmek isteriz ki, tüm eticaret yazılım firmaları, siteniz içerisinde bulunan ürüne ait tüm bilgileri, müşteri bilgilerini, geçmiş sipariş bilgilerini ve diğer bilgileri en azından excel olarak ürün fotoğrafları ile birlikte talep etmeniz durumunda size sunmak zorundadırlar. Bu nedenle, mevcut eticaret sitenizle ilgili herhangi bir veri kaybının mümkün olmadığını iletmek isteriz. Bununla birlikte, ürün ve kategorilere ait, URL yapıları, anahtar kelimeler, meta title ve diğer bilgiler de yazılım firmanızın size vereceği excel dosyası içerisinde yer almaktadır. Günümüz teknolojisinde bu işlemlerin excel dosyasında yapılması yerine XML denilen daha gelişmiş veri bulundurma yöntemleri bulunmaktadır.  Bu kapsamda, eticaret sitenizi farklı bir yazılım firmasına taşımaya karar vermeniz durumunda, sitenizin yönetim panelinden excel veya XML ile tüm bilgileri aktarabileceğiniz veriler oluşturabilirsiniz. Genellikle bu verileri siteyi taşıyacağınız yeni yazılım firmanız oluşturur ve bu konuda sizin herhangi birşey yapmanıza gerek kalmaz.

2. adım olarak ise alınan bu excel ve XML dosyalarının yeni sisteme aktarılması işlemidir. Yine bu işlemi, yeni yazılım firmanız birkaç gün içerisinde gerçekleştirir ve sitenizdeki tüm bilgiler yeni hazırlanan altyapıya taşınmış olur.

3. adım ise sitenizin tahsilat, kargo ve varsa muhasebe gibi entegrasyon süreçlerinin tamamlanmasıdır. Daha önce bu kurumlardan entegrasyon için hesap açılmış olması nedeniyle, bu süreç yine son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

4. adım ise eğer isterseniz sitenizin tüm mobil cihazlar ve masaüstü cihazlara uygun bir şekilde özel konsept tasarım çalışmasının yapılmasıdır.

İhtiyacınız olan özellikler ve tasarım çalışmalarının tamamlanması sonrasında yeni yazılım firmanız sitenizde ziyaretçilerin az olduğu bir saatte (genellikle akşam 20:00)’dan sonra sitenizi yayına alır ve ziyaretçileriniz yeni güne yeni bir site ile başlarlar. Satışlarınız veya diğer süreçler konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamaz, sitenizden ürünlerinizi kolaylıkla satmaya devam edebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için yazılım danışmanlarımızla hemen görüşebilir, Softomi’un mutlu müşterileri arasında yerinizi alabilirsiniz.

E-ticaret demo talebinde bulunarak gelişmiş altyapımızı inceleyebilir veya 0212 212 10 34 numaralı telefondan Softomi e ticaret danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    Call Now ButtonHemen Arayın