0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticarette Yapılan Hatalar

E-Ticarette Yapılan Hatalar

Günümüzde normal alışveriş mağazalarının yerini yavaş yavaş online alışveriş siteleri almaya başladı. Online alışverişin popülerleşmesi beraberinde e-ticaret sitelerinin sayısının artmasını da getirdi. Ancak bin bir hevesle açılan bu sitelerin hepsi başarılı olamıyor. Bunun belli sebepleri bulunmaktadır. Özellikle bu sitelerin müşteri kaybetmelerinin en önemli nedeni gözden kaçan ve sık sık yapılan hatalardır. Peki, e-ticarette yapılan hatalar nelerdir?

Sitenin Blogunun Olmaması

Bir e-ticaret sitesinin başarısız olmasının en önemli nedenlerinden birisi blog sayfasının olmamasıdır. Eğer müşteri sadakati amaçlanıyorsa alışverişin sürekliliği açısından blog sayfası oldukça önemlidir. Sitenin bir marka haline gelebilmesi için en önemli kriterlerden birisi olan blog sayfası ihmal edilmemelidir.

E-ticaret sitelerinin öncelikli olarak alışveriş olsa da, müşterilerin alışveriş dışında da siteye girmeleri sağlanmalıdır. Çünkü müşteriler için alışveriş sayfası dışında bir iletişim kaynağının olması kendilerini önemli hissettirir. Bunun dışında sitenizin blogunu özel kampanyalarınızı müşterilerinize duyurmak için de kullanabilirsiniz.

Kargo Bilgilerinin Yetersizliği

E-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapan müşteriler, alışverişin kendilerine tam olarak ne kadara mal olacağını bilmek isterler. Alışveriş sırasında sepet bedeline kargo ücreti de eklenmelidir. Kargo ücretini net olarak bildirmezseniz, müşteriler alışveriş yapmaktan vazgeçebilirler.

Ürün Özelliklerini Eksikliği

Herkes internet üzerinden satın almak istediği ürün ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek ister. Ancak bir e-ticaret sitesi sahibi olarak içeriklerinizin özelliklerini yeterli şekilde açıklamazsanız müşteriler o ürünü almak istemeyebilir.

Ürün Görsellerinin Kalitesizliği

E-ticaret sitelerinde müşterilerin ürünleri inceleyebildikleri en önemli sayfa, ürünlerinizin yer aldığı sayfadır. Bu nedenle ürün özellikleri kadar, ürünlerin görsellerini de önemsemeli ve yeterli büyükte görseller koymalısınız. Ancak görsellerinizin büyük olmasını önemsemezseniz müşteri küçük görsellerden yeterli bilgiyi edinemez ve sitenizi terk edebilir.

Yetersiz İletişim Bilgisi

E-ticarette yapılan hatalar arasında, iletişim bilgisi yetersizliği de yer almaktadır. Çünkü müşteriler, sizinle iletişim kurabileceklerini bilirlerse onlarda güven oluşturabilirsiniz. Bu nedenle iletişim formu dışında sizinle iletişime geçebilecekleri farklı yöntemleri de sunmalısınız.

Müşteri Hizmetlerinin Önem Vermeme

En başarılı e-ticaret siteleri, aynı zamanda müşteri hizmetlerine en çok önem verenlerdir. Çünkü içinde bulunduğumuz dönemde müşteriler sorunlarının en kısa sürede çözülmesini talep etmektedirler. Eğer müşterilerin sorunlarını önemsemezseniz müşteri sürekliliğini sağlayamazsınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    Pazaryeri yazılımı hakkında bilgi almak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?