0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolu E-Lojistikten Geçiyor

E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolu E-Lojistikten Geçiyor

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, piyasa koşullarının gelişmesi ve internet kullanımın gittikçe yaygınlaşması alışkanlıkların değişmesine neden olmaktadır. Değişen bu alışkanlıkların en önemlilerinden birisi de kişilerin alışveriş tercihleridir. E-ticaret sitelerindeki artış, bu alışkanlıkların değişmesinin bir sonucudur diyebiliriz.

E-ticaret sitelerinin trafiği ve satış hacmi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu durumda firmalar başarılı olmak için işlerini kusursuz bir şekilde yürütmelidir. Bu işlerin arasında e-ticaret sitesi tasarımından, ödeme yöntemlerinin çeşitliliğine ve ürün yelpazesinin genişliğine kadar birçok faktör bulunmaktadır. Bunların yanında site üzerinden satın alınan ürünün bir an önce kullanıcıya ulaştırılması gerekmektedir. Burada ise devreye e-lojistik girmektedir. Peki, e-lojistik nedir?

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişler sonucu oluşturulan siparişlerin, güvenli bir şekilde ve zamanında müşterilere ulaştırmasından e-lojistik firmaları sorumludur. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde tıpkı geleneksel alışverişte olduğu gibi tedarik ve teslimat aşamaları yer almaktadır. Bu firmaların en önemli görevi, ürünün e-ticaret sitesini teslim etmeyi vadettiği süre içerisinde tüketiciye ulaştırılmasıdır. E-lojistik, müşteri memnuniyeti için en önemli noktalardan birisidir.

Doğru Bir E-Lojistik Uygulaması Firmalara Neler Kazandırır?

E-lojistik uygulaması doğru bir şekilde yapıldığında, e-ticaret siteleri için en büyük katkısı müşteri memnuniyeti olmaktadır. Bunun yanında firmanın satış trafiğini artsa da kolayca uyum sağlanabilir ve ürün yelpazesi gelişse dahi yeni duruma kolayca uyum sağlanabilir.

E-lojistik prensiplerinin doğru uygulanmasının en önemli getirilerinden birisi de kullanıcılarda oluşturduğu güvendir. Çünkü ürünü e-ticaret sitesi tarafından duyurulan süre içerisinde teslim edilen müşteri, o siteye güven duyar ve yeniden alışveriş yapmak için tekrar o e-ticaret sitesini ziyaret eder. Bu durum sitenin sürekli müşteri sayısında artışı da sağlamaktadır. Ancak sipariş teslimi konusunda sıkıntı yaşayan müşteri, bir daha aynı e-ticaret sitesine güvenmez. Bu da beraberinde online alışveriş için tekrar o siteyi tercih etmemesine neden olur. Bu durum firmanın imajına zarar verir ve müşteri kaybetmesine neden olur. Tüm bunlar beraberinde satış hacminde de düşüş yaşanmasına neden olur. E-lojistik firmaları, standartlarını daima korumalı ve değişen taleplere kısa süre içerinde uyum sağlamalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    [recaptcha]

    Call Now ButtonHemen Arayın