0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Yazılımı

Online satış mağazaları, internet ortamında tüketici ile işletmeleri birleştiren, çevrimiçi alım satım işlemlerinin yapılmasını sağlayan e ticaret yazılımı altyapısı ile sağlanmaktadır. Bu yazılımlar sayesinde, fiziksel bir mağazada yer alan ya da firmalardan tedarik edilen ürünlerin internet ortamında satışı mümkün olabilmektedir.

E Ticaret Yazılımı Özellikleri

Güvenli Olmalıdır

Bir online satış sitesinde bulunması gereken en önemli özelliklerin başında güvenlik sistemlerinin üst düzeyde olması gelmektedir. Sitenizden ürün alan müşteriler kredi kartı bilgilerini paylaşmaktadır ve bu bilgilerin hackerlar tarafından ele geçirilmesi ve söz konusu kredi kartları ile işlem yapmaları durumunda çok açık bir ifadeyle eticaret sitenize veda etmeniz  anlamına gelmektedir. Aynı zamanda ilgili kredi kartı harcamalarını karşılamanız gerekebilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için sitenizde mutlaka SSL sertifikası bulunmalıdır. Bunun yanında saldırılara karşı güvenli bir e ticaret yazılımı tercih etmelisiniz. Sitenizden kredi kartı bilgilerinin çalınması riski ile birlikte rakiplerinizin müşteri datanıza ulaşması veya sitenizi hackleyerek komple kapanması riski de bulunmaktadır. Bu tür risklerin bertaraf edilebilmesi için ise sitenizin bulunduğu sunucunun güvenlik ayarlarının çok üst düzeyde olması gerekmektedir. DDOS ve diğer saldırılara karşı savunma sistemlerinin bulunması ve CloudLinux gibi sistemler ile bir bariyeri aşan hackerın diğer bariyerle yolunun kapatılması gibi yöntemler kullanılması gerekmektedir.

SEO Uyumlu Olmalı

e-ticaret-yazilimi-seo-uyumlu-olmalidir-softomi

Bir sanal mağazanın SEO, yani arama motorlarının isteklerine uyumlu olması çok önemlidir.  Online satış mağazanızın içerisinde bulunması gereken, etiketler, h1 ve h2 başlıkları, seo dostu url yapısı, kırık linklere karşı 404 koruması gibi pek çok yazılımsal SEO özelliğinin tercih etmiş olduğunuz e ticaret yazılımı içerisinde bulunması çok önemlidir.  Bu özellikleri doğru yönetmeniz durumunda, siteniz arama motorlarınca daha çabuk fark edilecek ve aramalarda üst sıralarda çıkmanıza destek olacaktır. Bilindiği üzere arama motorları sitenizin SEO uyumlu olmasının yanında, internet ortamında siteniz hakkında ne kadar konuşuluyor gibi backling SEO denilen kriterleri de dikkate alarak arama sonuçlarında sitenize yer verirler. SEO yolculuğu uzun ve doğru stratejilerle yürütülmesi gereken bir yolculuktur. Ancak bu yolculuğu doğru stratejiler ile yürüttüğünüzde, reklam giderlerinizin ciddi anlamda düştüğünü ve organik aramalardan gelen müşterilerin daha fazla alım yaptığını göreceksiniz.

Geliştirilebilir Bir Yazılım Olmalı

Seçmiş olduğunuz yazılım, sektörünüzün mevcut ihtiyaçlarını ve gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere geliştirilmeye açık bir yazılım olmalıdır. Pek çok eticaret yazılımı size sunulurken, yazılımı hazırlayan firma tarafından kodları saklanır ve geliştirmeler ancak ve ancak kendileri tarafından yapılır. Tabii ki bu geliştirmeler çok yüksek fiyatlarla yapılır. Bunun yerine açık kaynak kodlu bir e ticaret yazılımı tercih etmeniz durumunda, sitenizi php yazılım dilini bilen herhangi bir yazılımcı geliştirebilir. Veya aynı yazılımı kullanan Dünya’nın herhangi bir yerindeki yazılımcıdan istediğiniz modülü çok uygun bir fiyata satın alabilir ve dakikalar içerisinde sisteminize entegre ederek bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Online satış mağazanızın toplam maliyetlerini hesaplarken, sitenizi alım maliyetleri ile birlikte geliştirme maliyetlerini de dikkate almalısınız.

Responsive Tasarım 

Yapılan araştırmalar, online satış mağazası cirolarının %70’inin akıllı telefon kullanıcı tarafından sağlandığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle online mağazanızın, masaüstü bilgisayarlarla birlikte akıllı telefonlarla da son derece uyumlu çalışması ve kolay alışveriş yapılacak bir altyapı üzerine kurulmuş olması gerekmektedir. Bu özelliğe responsive denmektedir. Sitenizde yaptığınız düzenlemeler responsive bir şekilde akıllı cep telefonlarındaki online satış mağazalarınıza da yansımalı ve müşteri alışveriş yaparken her hangi bir sorunla karşılaşmamalıdır.

Yönetim Paneli Anlaşılır Olmalı

e-ticaret-yazilimi-yonetim-paneli-anlasilabilir-olmali-softomi

E-ticaret sitelerinde en çok kullanılan alanlar ürün ekleme, sipariş kontrolü ve kargo takibidir. Bu yüzden özellikle bu alanların kolay anlaşılır olması oldukça önemlidir. Softomi, tasarımını gerçekleştirdiği ve hazırlamış olduğu siteleri için verdiği eğitim programı ile panelin kolay bir şekilde öğrenilmesini ve yönetilmesini sağlar.

Tüm bu özelliklerin yanında gelişmiş bir e ticaret yazılımı, gelişmiş kargo modülü, toplu ürün yükleme, toplu ürün güncelleme, gelişmiş kampanya modülleri vb. pek çok yazılım özelliğine sahip olmalıdır.

E-Ticaret Paketleri Seçimi

Online satış sitenizi kurarken firmanızın ve sektörünüzün ihtiyaçlarını karşılayacak en doğru e ticaret paketleri arasında tercih yapmalısınız.  Paket özelliklerini incelerken biraz kafanız karışabilir ancak seçim sürecine biraz fazla zaman ayırarak sizin için en uygun paketi seçmelisiniz. İhtiyaçlarınızı karşılamayan bir paket ile online yolculuğunuza başlayabilirsiniz ancak ileride satış yapmaya başladığınızda gerçek ihtiyaçların ortaya çıkması ile birlikte ilave modül alımı yapmanız gerekecek ve bu durumun yazılım maliyetlerinizi ciddi anlamda artırabilecektir. Bu nedenle, e ticaret sitesi fiyatları konusunda inceleme yaparken yazılım için gerekli olan bütçeyi ayırmanızı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir paketi tercih etmenizi önermekteyiz.

Softomi e ticaret yazılımı tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik olarak hazırlanmış ve her geçen gün güncel sektörel ihtiyaçlara göre geliştirilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    Pazaryeri yazılımı hakkında bilgi almak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?