0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

E-Ticaret Sitesi Kurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pek çok eticaret sitesi kurmak isteyen yeni girişimciler öncelikle online satış sitesi kurmak için gerekli olan evraklar nelerdir? Bu iş kolu ile ilgili olarak ticari ve hukuki anlamda bilmeleri gerekenler nelerdir vb. konular ile ilgili araştırma yapmaktadır.

Bu konuda özetle şunu ifade etmek isteriz. Bir eticaret sitesi kuruluş işlemi ile somut bir mağaza açma işlemi arasında gerekli yükümlülükler arasında belirgin bir fark bulunmamaktadır.

Şahıs Firması Nasıl Kurulur?

Online satış mağazanızdan ürün satabilmek ve sattığınız ürünlerin faturalarını kesebilmek için en azından bir şahıs firması kurmanız gerekmektedir. Şahıs firması kurulum maliyetleri yaklaşık 500 TL olup, mali müşavirinize bir dilekçe vererek şahıs firması kurulum işlemlerini başlatabilirsiniz. Dilekçe ile birlikte mali müşavirinize sizin adınıza işlem yapma yetkisi vermeniz ve  imza beyannameniz sizden talep edilecektir. Mali müşaviriniz ilgili belgeler ile birlikte Vergi dairesine başvurarak firmanızın kuruluş sürecini başlatacaktır. Genellikle başvurunun yapılması sonrasında birkaç gün içerisinde Vergi Dairesi’nden yetkili kişiler adres olarak gösterdiğiniz yeri kontrol ederek, gerçekte böyle bir şirketin bulunup bulunmadığını kontrol etmektedirler. Bu işlemin tamamlanması sonrasında tarafınıza firmanızın kuruluş işleminin onaylandığı ve artık vergi mükellefi olduğunuzu gösterir “Vergi Levhası” verilmektedir. Vergi levhasını aldıktan sonra hem normal mağazanızda hem de eticaret sitenizden ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz.

E ticaret sitesi işletmeciliği yapabilmeniz için zorunlu olarak kayıt olmanız gereken bir makam daha bulunmaktadır. Kayıt olunması gereken sistem ETBIS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi)’dir. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından hizmete alınan bu sistem, Türkiye’de faaliyet gösteren eticaret sitelerinin kayıt altına alınması ve alışveriş yapan müşterilerin alışveriş yaptıkları siteyi kontrolü amacıyla kurulmuştur. Bakanlık eticaret sitelerini gözlem altında tutma ve yapılan işlemleri takip etmeyi hedeflemektedir. Kayıt işlemleri için https://www.eticaret.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Söz konusu uygulama 31.12.2017 tarihinden itibaren Türkiye’de zorunlu hale getirilmiştir. Etbis’e kayıt işlemi yapmayan firmalar için 5.000 TL ila 20.000 TL arasında bir ceza uygulanması söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle, tüm eticaret sitesi işletmecilerinin ETBİS’e kayıt olması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Yukarıda özetle e ticaret sitesi kurmak için gerekli evraklar ve diğer mali ve hukuki süreçler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi için yazılım danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Online sitenizi açmak için adım adım eticaret sitesi kurmak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    Call Now ButtonHemen Arayın