0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Siteleri | Eticaret Siteleri

E-Ticaret Siteleri, E ticaret Sitesi

Türkiye ve Dünya’da her geçen gün yeni bir eticaret sitesi açılırken bir diğeri de kapanıyor. Yayınlanan eticaret raporlarında çarpıcı ve şaşırtıcı sonuçlar bulunabiliyor. Türkiye’de eskiye göre çok daha az eticaret sitesi bulunuyorken, kalan e ticaret siteleri eskiye göre çok daha fazla satış yapıyorlar. Türkiye’de e ticaret siteleri yaklaşık olarak yıllık %30-35 aralığında bir büyüme gerçekleştiriyor ki, bu da şu an Türkiye ve Dünya’da yapılan tüm işlerin büyüme hızından çok daha büyük bir oran alarak göze çarpıyor ve online satış siteleri yıllar geçtikçe cazibesini daha artırıyor.

Türkiye’deki En Başarılı E-Ticaret Siteleri

Binlerce eticaret sitesi arasında, Türkiye’de en başarılı e ticaret siteleri hiç kuşkusuz adını hemen herkesin bildiği alışveriş ve ilan siteleridir.

Türkiye’deki en başarılı online satış platformları konusunda başarı sıralamasından bağımsız, başarısı tartışmasız olarak herkes tarafından kabul edilen aşağıdaki siteleri sıralayabiliriz;

1- Sahibinden.com

2- n11.com

3- gittigidiyor.com

4- hepsiburada.com

5- yemeksepeti.com

Yukarıda sadece bir kısmı belirtilen popüler online satış platformları, hiç kuşkusuz sektörünün önde gelen firmaları ve pek çok yatırımcının benzer bir site sahibi olmayı hayat ettiği yapılardır. Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıl (2017’de) yemeksepeti.com 589 milyon dolar gibi çok ciddi bir fiyata Delivery Hero firmasına satıldı. Tam bir başarı öyküsü olan proje, pek çok yeni girişimciye ilham vermiş ve bu sektörde yol gösterici olmuştur.

Peki bazı eticaret siteleri bu kadar başarılı oluyor ve yüksek fiyatlarla kendilerine ortak bulabiliyor veya geliştirdikleri firmaları Türkiye ve yurt dışındaki yatırımcılara satıyorken, bazı e ticaret siteleri neden kısa süre içerisinde kapanıyor. Bu konuda verilebilecek en iyi cevap muhtemelen doğru planlama, iş yönetimi, hedefler belirlemek ve buna uygun stratejiler üretmek, tabii ki yeteri kadar bütçe, doğru bir takım ve en nihayetinde müşteri memnuniyeti. Eğer e ticaret sitesi kurmak isteyen bir kişi yukarıdaki şartları doğru ve zamanında yerine getirebilirse, online ticaret sektöründe başarılı olması kaçınılmazdır.

Yeni girişimciler, her işte olduğu gibi belli bir süre zarfında işi öğrenmek ve tecrübenin maliyeti diyebileceğimiz bir yatırım zararı dönemini yaşamak durumunda kalabilmektedir. Bu dönemi en az zararla kapatan firma, enerjisini ve birikimini online satış sektöründe para kazanacağı zamanlara taşımaktadır. Bu nedenle, online mağazanızın ilk günlerinde zarar edebilirsiniz ancak bu tecrübeleri fırsata ne kadar kısa süre içerisinde çevirebilirseniz, o kadar kısa süre içerisinde online yapmaktan keyif almaya başlayabilirsiniz. Bu süreci, yani öğrenme sürecini kısaltmak için tecrübeli eticaret danışmanlarından destek alabilirsiniz. Bu kişiler sizin yapacağınız hataları çok önceden yapmışlardır ve sizin aynı hataları yapmanızın kolaylıkla önüne geçebilirler.

En Fazla Yapılan Hatalar Nelerdir?

Eticaret sitelerinin yaptığı en büyük hatalardan birisi, henüz sitelerine yeterince ürün eklemeden, tüm kategorilerin altını doldurmadan reklam vermeye başlamasıdır. Normal bir dükkandan nasıl ki müşteri tam olarak hazır olmayınca ürün almak istemiyorsa, eticaret sitelerinde de müşteri deneyimi aynı şekildedir. Kimse tam olarak hazırlanmamış, henüz satışa hazır olmayan bir yerden ürün almak istemez. En fazla yapılan ikinci hata ise açılışa özel %30 indirim gibi kampanya bannerları hazırlamaktadır. Unutmayın ki tüm Türkiye’ye satış yapıyorsunuz ve  mahallenizdeki dükkan değilsiniz. Müşteri sizin mağazanızı görmüyor ve sizi tanımıyor. Ödeme yaptığında satın almış olduğu ürünün kendisine ulaşıp ulaşmayacağını bilmiyor. Eğer ürün beklediği gibi değilse iade etmek için karşısındaki eticaret sitesine güvenmek istiyor. Bu nedenle, yeni açılan bir online satış mağazasından kimse ürün almak istemez. Siz ürünlerinizi siteye doldurun, müşterinizi siteye davet edin ve gerisini müşteriye bırakın. Eğer siteniz güven veriyorsa ve ürünleriniz onun beğendiği ürünlerse zaten alım yapacaktır.

En fazla yapılan diğer bir hata ise reklam bütçesinin hızlı bir şekilde, kontrolsüz olarak kullanılmasıdır. Bütün reklam bütçenizi aynı reklam kanalı üzerinden harcamamalısınız. Örneğin google adwords reklamı veriyorsunuz ve sitenize ziyaretçiler geliyor. Bunların ancak %5-10 aralığındaki bir kısmı sitenizi ilk defa gördüklerinde satın alım yapacaklardır. Ancak sitenize re-marketing (yeniden pazarlama) etiketi ekleyerek, sitenizi ziyaret eden kişilere internette gezerken hazırlamış olduğunuz hatırlatma bannerlarını gösterebilirsiniz. Reklam bütçenizin bir kısmını direkt reklama, bir kısmını ise hatırlatma reklamlarına ayırmalısınız. İstatistiki veriler, kişilerin bir siteyi ancak 4-5 kez gördükten sonra güven duyduğunu ve alım yaptığını gösteriyor. Bu nedenle, kendinizi ziyaretçilerinize sık sık hatırlatmalısınız. Diğer bir hatırlatma yöntemi ise Google reklamlarından gelen ziyaretçilerin Facebook ve İnstagram’da dolaşırken sitenizin reklamlarını görmesidir. Bu reklam türüne de yeniden pazarlama denmektedir. Facebook’un reklam servisinden alacağınız pixcel kodunu sitenize ekleyerek, sitenizi ziyaret eden kullanıcılara sosyal medyada dolaşırken eticaret sitenizin reklamını gösterebilirsiniz. Reklam bütçeniz %70’ini doğrudan reklama, kalan %30’unu ise iki eşit parçaya bölerek %15’ini google remarketing ve %15 ini Facebook/İnstagram (ikisi aynı platformdan yönetilmektedir.) remarketing bütçesi olarak kullanırsanız, vereceğiniz reklamların geri dönüşleri ve sitenizden yapacağınız satışlar çok daha fazla olacaktır.

Yukarıda özetlemeye çalıştığımız reklam stratejini eticaret sitelerinin başarılı olması için dikkat edilmesi gereken süreçlerden yalnızca birkaçıdır.

Softomi, e ticaret sitesi yapan firmalar arasında müşteri memnuniyeti odaklı yaklaşımıyla rakiplerinin her zaman bir adım ilerisinde olmayı hedeflemektedir. Sizin de online satış mağazanızda en büyük önceliğiniz müşteri memnuniyeti olmalıdır. Müşterinize siparişi ile birlikte ufak hediyeler göndermek her zaman işe yaramaktadır. Müşteriler ödedikleri paranın karşılığında güzel bir ürün almak isterler. Bu ürünle birlikte göndereceğiniz güzel bir hediye o müşterinin gönlünde taht kurmanızı ve sizi eşine, dostuna refere etmesini sağlayacaktır. En iyi müşteri referansla gelen müşteridir.

E ticaret siteleri ve e ticaret sitesi yazılımları hakkında daha detaylı bilgi için Softomi’un tecrübeli yazılım danışmanları ile hemen görüşebilirsiniz. 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    Call Now ButtonHemen Arayın