0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Siteleri için Müşteri Memnuniyetini Sağlama Yöntemleri

Her alanda olduğu gibi e-ticaret siteleri için de müşteri memnuniyeti oldukça önemli bir konudur. Satın aldığı ürün ya da hizmetten memnun olan müşteri, e-ticaret sitesinin daha fazla müşteri tarafından bilinmesini sağlar. Bu da satışlara olumlu bir şekilde yansır. Yine bunun yanında memnuniyetsiz olduğunu dile getiren müşteri, firmaların itibarını zedeleyebilir. Yani müşteri memnuniyeti hem satışlar hem de itibar açısından büyük önem taşımaktadır. Peki, müşteri memnuniyetini sağlamak için yapılması gerekenler nelerdir?

Tasarımını Önemseyin

Günümüzde tüm ürünler ve markalar, e-ticaret siteleri sayesinde bir tık kadar uzağımızdadır. Ancak bu siteler arasından sıyrılmak ve ön plana çıkmak kolay bir iş değildir. Bunun için öncelikle müşteri memnuniyeti için çalışılmalıdır. Bu nedenle sitenizin görünümünü müşterilerinize hoş görünecek şekilde düzenlemelisiniz. Bu durum müşterilerin sitenizde kalma süresini etkileyecektir.

Yine e-ticaret sitenizin kullanıcı dostu olması, müşteri memnuniyetini arttıran önemli faktörlerdendir. Sitenizde müşteriler için yeterli derece bilgi, görsel ve video bulunması oldukça önemlidir. Bu sayede satın aldıkları ürün ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirler. Yine sitenizde ürün teslimi ile ilgili detaylara mutlaka yer vermelisiniz.

İnternet Sitenizi Güvenli Hale Getirin

Müşteri memnuniyeti oluşturmak istiyorsanız önemsemeniz gereken en önemli unsur müşterilerde güven oluşturmaktır. Sadece tanıtım ve pazarlama işlevi gören şirketlerden bir farkınız olduğunu kanıtlamanız oldukça önemlidir. Satın alma sürecinde müşterilerinizin güvende hissetmelerini sağlamak için öncelikli olarak e-ticaret sitesi için SSL sertifikası sahibi olmalısınız. Bunu hosting firmanızdan talep edebilirsiniz.

SSL, özel bir sistemdir ve bilgilerin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar. Bu sertifikanın farklı versiyonları da bulunmaktadır. Yine site güvenliği ve müşteri memnuniyeti için 3D secure gibi yöntemleri kullanmalısınız. Bu yöntemler sayesinde sisteme kayıtlı olan cep telefonunuz üzerinden onay kodu gönderilir ve güvenlik seviyesi daha da artar. Böylece şikâyete sebep olabilecek aksilikleri de önlemiş olursunuz.

Ödeme Seçenekleri Sunun

E-ticaret siteleri, müşterilerine ne kadar fazla ödeme seçeneği sunarlarsa, o kadar fazla tercih edilme şansları bulunmaktadır. Eğer rağbet görmeyen, zor ödeme yöntemlerini seçerseniz, müşterileriniz ödeme sırasında sıkıntı yaşayabilirler. Bu da müşteri memnuniyeti açısından olumsuz bir durumdur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    ×

    Softomi'ye Hoş Geldiniz.

    Pazaryeri yazılımı hakkında bilgi almak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

    × Sorunuz mu var?