0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Siteleri İçin İdeal Ödeme Sayfası Nasıl Olmalı?

E-Ticaret Siteleri İçin İdeal Ödeme Sayfası Nasıl Olmalı?

Teknolojide yaşanan devrim niteliğindeki gelişmeler ve internet kullanımındaki yaşanan artış, e-ticaret kavramının da hayatımıza girmesini sağladı. E-ticaret ya da açılımı ile “Elektronik Ticaret” sistemindeki amaç, ürün ya da hizmetlerin kullanıcılara en kolay ve hızlı şekilde ulaştırılabilmesidir. Ancak kullanıcıların internet üzerinden alışveriş yaparken dikkat ettikleri en önemli husus güvenli alışveriştir. Pek çok kullanıcı, sadece siteye güvenmediği için alışveriş yapmaktan vazgeçmektedir.

E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan müşteriler, kart bilgilerinin ve kişisel bilgilerinin güvende olduğunu bildiği sitelere yönelirler. Peki, e-ticaret siteleri için ideal ödeme sayfası nasıl olmalı?

Güvenilir Olduğunuzu Kanıtlayın

Kullanıcılar, e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yaparken kart bilgilerinin 3. şahıslar tarafından ele geçirileceği korkusu yaşarlar. Bu nedenle müşterilerinizi güvenli bir alışveriş hizmeti sunduğunuz konusunda ikna etmelisiniz. Bunun en güzel yolu ise SSL Sertifikası ve 3D Secure uygulamalarıdır. SSL Sertifikası sayesinde kredi kartı alışveriş işlemleri şifrelenerek bankalara gönderilir. 3D Secure ise, alışveriş sırasında aynı zamanda müşterinin de onayını isteyen bir uygulamadır. Alışveriş sırasında banka tarafından kullanıcıya bir kod gönderilir. Müşteri bu kodu ilgili alana girerse ödeme işlemi tamamlanmış olur.

Doğrudan Ödeme Yapma İmkânı Sunun

Müşteriler, online alışveriş sırasında üyelik isteyen sitelerden alışveriş yapmak istemeyebilirler. Çünkü bu işlemin zaman aldığını düşünürler ve ödeme işlemine geçmeden alışverişi yarıda bırakırlar.  Bu nedenle üye olmadan alışveriş yapmaları sağlanmalıdır. Bu sayede sıkılmadan doğrudan ödeme işlemine geçebilirler.

Bunun yanında ödeme sayfasında kullanıcıları başka sayfalara yönlendirecek linklerin olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü ödeme sayfasında yer alan link ya da bannerlar, kullanıcıların ödeme işlemine odaklanmalarına engel olur.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Bulundurun

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların haklarını ve e-ticaret sitelerinin sorumluluklarını kapsayan, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik müşteriye sunulmalıdır. Ödeme sırasında bu yönetmeliğin müşteriye sunulması zorunludur. Ayrıca ödeme işlemi öncesinde müşteri mutlaka sözleşmeyi onaylamalıdır.

Tüm bunların yanında tüketicilere tüm ek ücretler göstermelidir. Yine bunun yanında müşteriye sanal POS çeşitliliği sunulması da tek seferde bütün bankalarla alışveriş yapabilme imkânı sunmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    Call Now ButtonHemen Arayın