0 (212) 212 10 34

Blog

E-Ticaret Modelleri

E-ticaret Modelleri

İnternet kullanımının yaygınlaşması ile hayatımıza giren e-ticaret, elektronik ticaretin kısaltılmasıdır. Ancak e-ticaret, sadece alışveriş yapmak için kullanılan bir sistem değildir. Aynı zamanda internet ortamında gerçekleştirilen bütün ticari ilişkiler, e-ticaret içerisine dâhil edilmektedir. Günümüzde iş ve finans dünyası başta olmak üzere, hemen hemen her sektörde kullanılan bu sistemden yararlanmak için Softomi e-ticaret paketleri içinden tercihte bulunabilirsiniz.

E-ticaret modellerinin gelişimi ise 80’li yıllara dayanmaktadır. Televizyon ve telefonlar üzerinden yapılan alışverişler de e-ticaret sayılabilir. Ancak bu yöntemler, günümüzde internet ortamında yapılan satışlar gibi yüksek etki yaratamamışlardır. 2000’li yıllarda internet teknolojisinin her eve girmeye başlaması, e-ticaret potansiyelinin artmasını sağlamıştır. Kullanılan teknolojinin benzer olmasına rağmen 4 farklı e- ticaret modelinden söz edilebilir. Bu modelleri ise şöyle açıklayabiliriz.

B2B (İşletme- İşletme)

Bu e-ticaret modeli, şirketten şirkete gerçekleştirilen organizasyonlardır. Bu modelde, satın alınan bilgi, hizmet ya da ürün, yeniden satışa sunulma amacıyla alınır. Yani bu sistemi, toptancıdan mal alarak mağazasında satışa sunan bir işletmeye benzetebiliriz.

B2B modelinde, mağaza ve toptancı arasında sanal ağ oluşturulur ve mağazalar istedikleri ürünü toptancıdan alarak satışını gerçekleştirir. Bu model, maliyetlerin azalmasını ve verimliliği arttırır. Siz de e-ticaret dünyasına adım atmak ve kazancınızı arttırmak için Softomi e-ticaret paketleri ile ilgili bilgi alabilir, hızlı bir şekilde hazırlanan siteniz ile kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

B2C (İşletme-Tüketici)

B2C e-ticaret modelinde hedef, bireysel tüketicilerdir. Yani kullanıcıların online bir mağazadan yaptıkları alışveriş, B2C olarak tanımlanır. Bu e-ticaret modelinin B2B’ye göre ticaret hacmi daha düşüktür.

B2G (İşletme-Devlet)

“Business to Goverment” kelimelerinin kısaltılması olan bu e-ticaret modeli, işletmeler ile devlet arasındaki ticarettir. Devlet ile işletmeler arasında geçen ticari işlemler, gümrük işlemleri ve vergiler B2G modeli e-ticaret modeline örnek olarak gösterilebilir.

C2G (Tüketici-Devlet)

Bu e-ticaret modeli ise, devlet bünyesinde bulunan kurumlar ve özel kesim arasında gerçekleşir. Aslında bu model, e-devlet olarak son yıllarda sıkça duyduğumuz bir modeldir.

Siz de e-ticaret dünyasında yerinizi almak, daha çok kazanç sağlamak için Softomi ile iletişime geçebilir, e-ticaret paketleri arasından ihtiyaçlarınıza en uygun olanını tercih edebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    Call Now ButtonHemen Arayın