0 (212) 212 10 34

Blog

E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? 

E-ticaret siteleri, günümüzde yurt içi satışlarının yanı sıra yurtdışı satışlarına da odaklanmış durumdadır. Bu anlamda büyük atılım yapan online satış siteleri her geçen gün daha da artıyor. Bu artışın en önemli nedeni, son dönemlerde online satışa olan ilgilinin yoğunlaşmasındandır. Peki, gittikçe popülerliği artan e-ihracat nedir ve nasıl yapılır?

E-ihracat yapmak ve yurtdışında kalıcı bir şekilde satış yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunların en başında da sitelerin hedef kitlelerini belirlemeleri gelmektedir. Sunulan ürün ya da hizmete uygun hedef kitle iyi bir şekilde saptanmalıdır. Bu doğru bir pazarlama stratejisi için oldukça önemlidir. Eğer hedeflenen kitlenin ihtiyaç ve alışkanlıkları iyi bir şekilde belirlenebilirse e-ihracat için doğru bir adım atmış olursunuz.

E-ihracat yapmak istiyorsanız sunduğunuz ürünü iyi tanımalısınız. Özellikle kar oranı yüksek, müşterinin ihtiyaçlarına uygun ve dikkat çeken ürünleri pazarlamaya özen gösterilmelidir. Bu tarz ürünlere yönelmek oldukça avantajlı olacaktır. Ayrıca stok sorunu yaşanmayacak ürünler tespit edilmeli ve böylece sağlam adımlar ile e-ticarete başlanmalıdır.

Hedef kitlenizi ve ihtiyaçlarını belirledikten sonra ürününüzü yurt dışına pazarlamak için global ya da lokal pazaryerlerinde mağaza açabilirsiniz. Bu anlamda özellikle Amazon, Ebay ve Walmart gibi siteleri tercih edebilirsiniz. Ancak buralarda mağaza açmak çok kolay değildir. Yine de engelleri aşarak kendi mağazanızı açabilir ve e-ihracat yapmaya başlayabilirsiniz.

Kendi sitenizden satış yapmayı düşünüyorsanız her ülkenin dinamiklerini göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her ülkenin yaygın olarak kullandığı ödeme yöntemleri farklıdır. Bu sebeple kendi sitenize ülkelerin ödeme sistemlerini mutlaka entegre etmelisiniz.

E-İhracatın Faydaları Nelerdir?

E-ihracatın faydaları arasında pek çok unsuru saymak mümkündür. Ancak bunların en başında pazar payını genişletmesi gelir. Yine eğer e-ticaret siteniz ile iç pazarda kapasite tam kullanılamıyorsa üretiminizi arttırma imkânı sunar.

E-ihracat yapmanın bir diğer faydası ise iç pazara olan bağımlılığı azaltmasıdır. Bunun yanında eğer iç pazarda bir durgunluk yaşanıyorsa bunu e-ihracat yaparak telafi edebilirsiniz. Ayrıca iç pazarda denediğiniz ürünleri yurtdışına pazarlayarak pazar araştırması maliyetinizi de düşürebilirsiniz.

E İhracat Kargo Çözümleri Nelerdir?

E-İhracat yapmak isteyen girişimciler için en önemli konuların başında kargo fiyatlaması gelmektedir. Eğer bir ürünü 50 USD’ye satıyor ve 25 USD’de alım sırasında kargo ücreti olarak müşteriden talep ediyorsanız, çok büyük ihtimalle bu ürünü satılmaz bir fiyatlama ile sunuyorsunuz demektir. Hiç bir alıcı, ürün fiyatının yarısı kadar kargo ücreti ödemeyi istememektedir. Böyle bir fiyatlama yerine e ihracat kargo fiyatını ürün fiyatına dahil ederek fiyatlama sunabilirsiniz. Ürün fiyatını 75 USD kargo dahil olarak sunduğunuzda müşteri için daha cazip bir fiyat olacağına emin olabilirsiniz.  Nasıl ki Türkiye’de e-ticaret yapmanın bazı zorlukları bulunuyorsa, e ihracat yapmanın da bazı zorlukları bulunmaktadır. Bu nedenle e ihracat çözümleri konusunda detaylı bir araştırma yapmak, hem doğru e-ihracat yazılımını hem de doğru e ihracat kargo firmasını tercih etmelisiniz. Bir kargo firması örneğin Avrupa’ya teslimatı zamanında ve sorunsuz yapabiliyorken, Rusya için aynı performansı gösteremeyebilir. Veya iyi bir performans gösterse bile bu bölgeye yaptığı sevkiyatlarda e ihracat kargo fiyatları yüksek kalabilir. Bu nedenle, e ihracat kargo firması seçiminde kargo firmasının hizmet kalitesinin yanında bölgesel fiyatlamalarının da ürün fiyatı üzerinde çok önemli bir etken olacağını iletmek isteriz.

E-İhracat Yazılımı

E-İhracat yazılımı konusunda firmamızın sunduğu çözümlere e-ihracat paketleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için yazılım danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alan: *

Demomuzu Hemen İnceleyin!

    Call Now ButtonHemen Arayın